DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3193903,87%
Mersin
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Japonya’nın Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • Japonya’nın Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Japonya’nın Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:03
Japonya’nın Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlığın açıklamasına göre, Japonya’nın Moskova Büyükelçisi Toyohisa Kozuki, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İgor Morgulov, Tokyo’nun Rusya’ya karşı toprak iddiaları nedeniyle son günlerde attığı dostane olmayan adımlarını kararlılıkla protesto etti.

Japon tarafına ikili ilişkilerde yıkıcı bir tutuma yönelmeyip, iki ülkenin liderlerinin güven inşa etmek ve uluslararası meselelerdeki pozisyonları yakınlaştırmak suretiyle işbirliğinin yeni bir seviyeye çıkarılması konusunda vardığı anlaşmalara dönülmesi çağrısı yapıldı.

Japonya, Mişustin’in ziyaretini protesto etmişti

Daha önce Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, tartışmalı Kuril Adaları’ndan biri olan İturup Adası’na gitmiş, Kuril Merkez Bölge Hastanesi’ni ve Yasnıy isimli balık işleme tesisini ziyaret etmiş, Kuril bölgesinin geliştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Basına göre, Japonya tarafı Rusya’dan bu ziyaretin gerçekleştirmemesini istemişti. Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Takeo Mori, Mişustin’in ziyareti ile ilgili olarak Rusya tarafına protestosunu iletmişti.

Kuril Adaları ve imzalanmayan barış anlaşması

Sovyetler Birliği, Japonya’nın Kuzey Bölgeler olarak adlandırdığı Kuril Adaları’nın en güneyindeki 4 adayı İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde topraklarına dahil etmişti.
Japonya, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda kontrolü altına aldığı Kuril Adaları’nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanması için şart koşuyor.

Japonya’nın hak iddiası nedeniyle iki ülke arasında İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde barış anlaşması imzalanmamıştı.

1956’da Sovyetler Birliği ve Japonya, Moskova’nın barış anlaşmasının sonuçlanmasından sonra Habomai ve Şikotan’ın devredilmesi olasılığını gözden geçirmeyi kabul ettiği Ortak Deklarasyonu imzalamıştı, ancak sonraki görüşmelerde bu yönde ilerleme sağlanamamıştı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.