Ana sayfa SİYASET İktidardan HDP’ye ‘temelli kapatma ve ömür boyu siyasi yasak’ planı

İktidardan HDP’ye ‘temelli kapatma ve ömür boyu siyasi yasak’ planı

51
0
İktidardan HDP’ye ‘temelli kapatma ve ömür boyu siyasi yasak’ planı
İktidardan HDP’ye ‘temelli kapatma ve ömür boyu siyasi yasak’ planı

HDP’nin kapatılmasına yönelik söylemini sertleştiren iktidar blokunun, anayasanın siyasi partilere ilişkin maddelerini gündeme getireceği iddia edildi. Millet İttifakı’nı ayrıştırma planını hızlandıran Cumhur İttifakı’nın böylece Anayasadaki “Temelli kapatılan bir parti bir başka ad altında kurulamaz” hükmünün güçlendirilmesine ilişkin değişikliğe gideceği belirtiliyor.

MUHALEFETE ‘TARAFINI SEÇ’ BASKISI

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun Ankara kulislerinden aktardığına göre, iktidar blokunun “HDP’nin kapatılması ve yeni siyasi yasaklar üzerine” çalıştığı kaydediliyor. Mevcut anayasanın 14. maddesinde yer alan ‘Temelli kapatılan bir parti bir başka ad altında kurulamaz’ hükmünün güçlendirilmesine ilişkin geçici maddeler eklemeyi” tartışan iktidar, hükmün çok açık olmasına karşın “bugüne kadar kapatılan partilerin başka ad altında yeniden açıldığına” dikkat çekiyor. Haberde, “İktidar kanadı, söz konusu düzenlemeyi masaya getirerek, muhalefete de “Tarafını seç” kozunu gösterecek.” yorumunda bulunuldu.

MEVCUT YASAL DÜZENLEMELER YETMİYOR

Mevcut anayasadaki 14. maddede “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” hükmü yer alıyor. İktidar, HDP’nin yürüttüğü siyasetin “başlı başına bu maddeye aykırılık teşkil ettiğini” ve yine anayasada “partilerin kapatılmasına yönelik kriterlerin yer aldığı 68. ve 69. maddelerin de bir partinin başka bir adla yeniden kurulmasının önüne geçemediğini” savunuyor.

AMAÇ TEMELLİ KAPATMA, ÖMÜR BOYU SİYASİ YASAK

Cumhur İttifakı, anayasada yer alan “Bir siyasi partinin temelli kapatılmasına beyan veya faaliyetleriyle sebep olan kurucuları dahil üyeleri, Anayasa Mahkemesi’nin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararının Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak beş yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamazlar” hükmünde değişiklik öngören “geçici bir maddenin anayasaya eklenebileceğini” konuşuyor. Buna göre “söz konusu hüküm üzerinde yapılacak değişiklik, 5 yıl sürenin ‘ömür boyu men’ şeklinde olabileceği” ifade ediliyor. Ayrıca iktidarın, 2016’da olduğu gibi milletvekili dokunulmazlıklarının “anayasaya geçici bir madde eklenmesiyle kaldırılmasının da aynı anayasa değişikliği paketinde gelebileceğini düşündüğüne” işaret ediliyor.

İKTİDAR BLOKU, ‘BATASUNA KARARI’NI İLERİ SÜRÜYOR

İktidar cephesi, İspanyol parlamentosunun 2002’de Batasuna Partisi’ne yönelik aldığı kararı örnek alırken, Batasuna Partisi’nin İspanyol Yüksek Mahkemesi’nce kapatıldığına işaret ediliyor. Partinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun da reddedildiğine dikkat çekiliyor.

AMAÇ MUHALEFET AYRIŞTIRMAK

İktidarın, böyle bir düzenlemeyi “altyapısını tam anlamıyla oluşturduktan sonra Meclis’e getirmeyi” düşündüğü konuşulurken bu durumun muhalefeti seçmen karşısında sıkıştıracağı hatta Millet İttifakı’nda çatlak yaratabileceği de düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here