DOLAR 19,2014 0.11%
EURO 20,9972 0.06%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN %
Mersin
11°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Taliban’la savaşmaya hazırım’ diyen Ulusal Direniş Cephesi’nin lideri: Ahmed Mesud
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • ‘Taliban’la savaşmaya hazırım’ diyen Ulusal Direniş Cephesi’nin lideri: Ahmed Mesud

‘Taliban’la savaşmaya hazırım’ diyen Ulusal Direniş Cephesi’nin lideri: Ahmed Mesud

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:26
‘Taliban’la savaşmaya hazırım’ diyen Ulusal Direniş Cephesi’nin lideri: Ahmed Mesud
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afgan ordusunun eski üyelerinin yanı sıra yerel milislerin de yer aldığı cephe güçleri, geçen hafta Taliban’a karşı savaşarak vadiye komşu Andarab bölgesinde üç kasabayı ele geçirdiklerini açıklamıştı. Taliban ise Pazartesi günkü açıklamasında üç kasabanın geri alındığını, Pençşir Vadisi’ndeki grubun etrafının kuşatıldığını duyurmuştu.

Taliban’a karşı direnişi örgütleyenler de başkent Kabil’in kuzeydoğusundaki vadide Taliban’ın ilerlediğini doğruladı.

Taliban’ın devirdiği Afgan hükümetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Emrullah Salih’in de bölgede olduğu, yüzlerce silahlı kişinin Taliban’a karşı direniş için harekete geçtiği bildiriliyor.

Cephe Sözcüsü Ali Nazari de BBC’ye yaptığı açıklamada, binlerce savaşçının Ulusal Direniş Cephesi Komutanı Ahmed Mesud saflarında bölgeye geldiğini ve “direniş için hazır” olduğunu söyleyerek, Taliban’ı “samimi” bir anlaşma çağrısında bulundu.

Mesud, Pazar günü yaptığı açıklamada, Taliban’la masaya oturarak barış için uzlaşmayı umduğunu, bunun için “Taliban’ın aşırı uygulamalarından vazgeçmesi” gerektiğini, aksi halde kendisine bağlı özel birliklerin savaşmaya hazır olduğunu söyledi. Mesud, “Taliban’ın bundan sonra ilerlenecek tek yolun müzakere olduğunu anlaması için çabalıyoruz. Savaş çıkmasını istemiyoruz” dedi.

Ahmed Mesud geçen hafta Amerikan Washington Post gazetesinde yayımlanan bir makalesinde, “Pençşir’i Afgan özgürlüğünün son kalesi olarak savunma” sözü vermiş, Batılı ülkelere “özgürlük davasına yardım etme” çağrısı yapmıştı.

Ahmed Mesud kimdir?

Ahmed Mesud, “Pençşir aslanı” lakabıyla anılan Ahmed Şah Mesud’un oğlu. Şah Mesud, 1980’lerde Sovyet işgaline karşı, 1990’larda da Taliban’a karşı iç savaşta bölgede Kuzey İttifakı güçlerine önderlik etmişti, 2001’de El Kaide tarafından öldürüldü.

1989’da doğan Ahmed Mesud ise Tacikistan ve İran’da eğitimini tamamladıktan sonra, 2010-11 yıllarında İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Ordu Akademisi’nde askeri eğitim aldı.

Londra’daki Kings College Üniversitesi’nde Savaş Araştırmaları Bölümü’nden mezun olduktan sonra City Üniversitesi’nde uluslararası politika alanında yüksek lisans yaptı.

2016’da Afganistan’a dönüp siyasete atılan Mesud, 2019’da babasının Pençşir Vadisi’ndeki anıt mezarı başında yaptığı konuşmada, “özgürlük, adalet ve ılımlı bir İslami sistem ideallerine bağlılığını” ifade etti.

Afganistan’da ulusal uzlaşıdan yana olduğunu belirten Mesud, ülkede ademi merkeziyetçi bir yönetim çağrısı yaptı.

15 Ağustos’ta Taliban’ın Kabil’e girip ülkede kontrolü tümüyle ele geçirmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih ile birlikte, Taliban yönetimini reddetti ve Pençşir’de milisleri toplamaya başladı.

18 Ağustos’ta Washington Post gazetesine yazdığı mektupta, kendisini Ulusal Direniş Cephesi lideri olarak tanıttı ve “yeniden Taliban’a karşı koymaya hazır mücahitlerin” izinden gittiğini belirterek, uluslararası destek çağrısı yaptı. Mesud, dış ülkelerin desteği olmadan, ellerindeki silah ve mühimmatın kısa sürede tükeneceğini belirtti.

17 Ağustos’ta ise İtalyan La Repubblica gazetesine “Biz direnişiz, dünya bize yardım etmeli” başlıklı bir makale yazmıştı.

Aynı tarihte, BBC ve Washington Post da dahil birçok haber merkezi, Pençşir’de Taliban karşıtı bir cephenin kurulduğuna dair haberler geçti. Washington Post muhabiri Ezzatullah Mehrdad, cephede Ahmed Mesud’un yanı sıra Emrullah Salih’in ve eski savunma bakanı Bismillah Han Muhammedi’nin yer aldığını ve Taliban’a karşı direniş başlattığını yazdı. Pençşir vilayetine komşu Baglan vilayetinde Ulusal Direniş Cephesi güçlerinin çok sayıda Taliban savaşçısını pusuya düşürerek öldürdüğüne dair haberler geliyor. Taliban ve diğer kaynaklar ise örgütün Baglan’da ilerlediğini söylüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.