DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3210472,12%
Mersin
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son dakika… UNICEF uyardı: 1 milyar çocuğu etkileyecek

Son dakika… UNICEF uyardı: 1 milyar çocuğu etkileyecek

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:25
Son dakika… UNICEF uyardı: 1 milyar çocuğu etkileyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rapora göre, dünyada yaşayan her bir çocuk sel ve kuraklık gibi iklim değişikliğine bağlı olaylardan en az birine maruz kalacak.

Küresel çocuk nüfusunun yarıya yakını da, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan “çok yüksek riskli” ülkelerde yaşıyor.

“Orta-yüksek risk” ülkeler arasında yer alan Türkiye, dünya sıralamasında 163 ülke arasında 97. sırada yer aldı.

“İklim krizi bir çocuk hakları krizidir”

UNICEF’in iklim krizinin çocuklara etkisiyle ilgili ilk raporu “İklim krizi bir çocuk hakları krizidir” başlığını taşıyor.

Raporda, Çocukların İklim Riski Endeksi (CCRI) adı verilen ölçümleme üzerinden iklim ve çevresel felaketlerden etkilenecek çocukların sayısına dair veriler belli risk grupları altında paylaşılıyor. Çocukların en büyük risk altında olduğu ülkeler sıralamasında Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Nijerya, Gine-Bissau gibi Afrika ülkeleri başı çekti. Riskin en az olduğu ülkeler ise İzlanda, Lüksemburg ve Yeni Zelanda oldu.

UNICEF’in raporunda kullandığı yeni bir yöntem olan CCRI, iklim değişikliğine bağlı olayların gerçekleşme ihtimali ile çocukların bunlara karşı savunmasızlığı ölçüt alarak risk temelli değerlendirmeler yapıyor.

Raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

Dünyadaki çocuk nüfusunun (2.2 milyar) yarıya yakını, yani 1 milyar çocuk, yaşamları boyunca seller ve salgın hastalıklar gibi iklim değişikliğine bağlı sonuçlara maruz kalacak.

1,2 milyar çocuk şiddetli yoksulluğun olduğu ve sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu ülkelerde bu etkileri daha şiddetli yaşayacak

Dünyadaki her üç çocuktan biri, en az dört çevresel strese maruz kalacak 240 milyon çocuk kıyı bölgelerde yaşanan sellere, 330 milyon çocuk da nehir taşkınlarına maruz kalacak. 600 milyon çocuk sıtma gibi vektörle taşınan salgın hastalıklara yakalanma riski altında. 1 milyar çocuk giderek artan hava kirliliği seviyesinden etkileniyor. 820 milyon çocuk sıcaklık dalgalarından etkilenecek. Su kıtlığından etkilenecek çocukların sayısı 920 milyon.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.