DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3212802,13%
Mersin
17°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:25
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda düzenlenen Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemi Sac Kesim Töreni’nde yaptığı konuşmasına, dün 74. yıl dönümü olan Pakistan’ın bağımsızlık gününü tebrik ederek başladı.

Pakistan’ın 14 Ağustos 1947’den beri merhum Muhammed Ali Cinnah’ın işaret ettiği şekilde birlik, inanç, disiplinle yoluna devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının kökleri, tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Türk insanının kalbinde Pakistan her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Bizler de aramızdaki kardeşlik bağından aldığımız güç ile ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Ülkelerimiz salgın döneminde sergiledikleri samimi iş birliğiyle dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha göstermiştir. “dedi.

İki ülke arasında oluşturulan yüksek düzeyli stratejik işbirliği mekanizması sayesinde bakanlıkların ve kurumların verimli iş birliklerinin tesisine imkan sağladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat 2020’de gerçekleştirilen 6. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda ilişkilerin tüm yönleriyle tekrar ele alındığını söyledi.

Salgının yol açtığı sınırlamalara rağmen Türkiye’de düzenlenecek bir sonraki toplantı için detaylı bir hazırlık yürüttüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihini yakında belirleyecekleri 7. konsey toplantısı vesilesiyle Pakistan ile ortak gündemi geliştirmenin çabası içinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi alanında son dönemde gerçekleştirilen somut iş birliği projelerinden de ayrıca bahtiyarlık duyduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Savunma sanayi alanında bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korvetleri yanında ATAK helikopterleri ve eğitim uçakları gibi çok başarılı ortak işbirliği projeleri bulunuyor. Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız. Pakistan ile aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki işbirliğimizin ticari ilişkilerimize yansımasını istiyoruz. Bu konuda hepimize yardımcı olacak bir yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020’de İslamabad’da imzaladık. Kurumlarımız, bu eylem planının hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Salgına rağmen geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimizde düşüş yaşamamış olmamız da bir kazanımdır. İnşallah bu yıldan itibaren bu rakamı sürekli yükselteceğiz. Pakistan 2 milyarı aşkın nüfusuyla önemli bir bölge olan Güney Asya’da barışın tesisi ve refahın arttırılması çabalarında kritik bir rol üstlenmektedir. Bölgenin yüzleştiği sorunlara bulunacak çözümler ancak Pakistan’ın desteği ile hayata geçirilebilir.”

AFGAN GÖÇÜNÜN ÖNLENMESİNDE PAKİSTAN’IN ROLÜ BÜYÜK

Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a da barışın istikrarın gelmesi için de Pakistan’a hayati görevler düşüyor. Yeni bir göç dalgası ve çatışmaların şiddetlenmesi karşısında bu şekilde ancak mücadele edilebilir. Giderek yoğunlaşan ve İran üzerinden gelen bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. Bunu önlemek için de Pakistan’la işbirliğini arttırarak sürdürmemiz gerekiyor.

Afganistan’ın istikrara kavuşması için her türlü çabayı göstereceğiz.

MİLGEM KORVETLERİNİN TESLİMATI TAMAMLANACAK

Sözleşmesi yaklaşık 3 yıl önce imzalanan bu projeye göre 2025 yılına kadar korvetlerin teslimatı sağlanacak. Pakistan’ın her kazanımını kendi kazanımımız olarak görüyoruz. İşbirliği yaptığımız 80’e yakın ülke arasında Pakistan’ın ayrı bir yeri vardır. İnşallah diğer alanlardaki işbirliğimizi de farklı bir yere taşıyarak örnek bir ilişki ortaya koyacağız.

KARAKOL GEMİLERİMİZ 2023’TE HAZIR

Bugün ayrıca 10 adet açık deniz hareket ve karakol gemisinden ilkinin ilk sac kesimini de yapıyoruz. Üzerinde bir helikopter ve bir İHA yer alacak bu gemilerimiz 21 gün boyunca kesintisiz görev icra edecek. İnşallah 2023’te bunu da deniz kuvvetlerimize teslim edeceğiz.

Elbette bu noktaya kolay gelmedik. Ama zorluklar bizi yıldıramadı. Sonuçta savunma sanayide dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lere indirdik. İşte başarılarımızın arkasında büyük bir emek ve mücadele var.

Türkiye’yi çaresiz bırakmak, köşeye sıkıştırmak için uyguladıkları sinsi politikaları bugün bizi farklı bir noktaya getirdi. Dünyanın en üst ligine çıkacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te milletimize vereceğimiz en büyük armağanın bu olduğuna inanıyorum.

Sizlere veda etmeden önce dün Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için taziyelerimi sunuyorum. Aynı şekilde afetlerde sel ve yangında vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim ülkemizi daha büyük felaketlerden korusun.

Deniz indirdiğimiz korvetin Pakistanlı kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hayata geçmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum.

PAKİSTNA CUMHURBAŞKANI’NDAN KKTC AÇIKLAMASI

Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi konuşmasında; “Pakistan, Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizin yanındadır. İki farklı kültüre ve dile sahip olabiliriz. Ama biz, tek halkız” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.