DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3181953,54%
Mersin
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Meclisi’nde konuşuyor
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Meclisi’nde konuşuyor

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Meclisi’nde konuşuyor

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:03
SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Meclisi’nde konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis konuşmasından satır başları;

İnşallah bugün ve yarın gerçekleştireceğimiz programlarla Kıbrıs Türk halkının bayram sevincine ortak olacağız hem de Barış Harekatı’nın 47’nci yılını yaşayacağız. Bazı müjdelerimizi kamuoyu ve dünya ile paylaşacağız.

Kıbrıs davası büyük bir davadır, bu dava tarihiyle büyük, mücadelesiyle büyük 1974’te yazdığı kahramanlık destanı ile büyük bir milletin davasıdır.

Kıbrıs davasının sahibi yavru vatan ile ana vatanı ile bütün Türk milletinin tamamıdır, bu davanın sahibi şehitlerimizdir, gazilerimizdir. Vatanları için ölümü öldüren büyük mücahitlerimizdir.

Bu mücadelede kimi sivil, kimi asker, kimi kadın kimi çocuk tam 1672 Kıbrıs Türkü kardeşimiz bizden kopartıldı.

Kıbrıs davası nasıl bugünlere sizlerin omuzlarında geldiyse gelecekte de sizlerin omuzlarında yükselmeye devam edecektir.

Maruz bırakıldığımız onca ihanete, çifte standarda, saldırıya rağmen mücadelemizi bir an olsun bırakmadık, zulüm karşısında boyun bükenlerden olmadık. Hakka inandık, halka yaslandık, başkalarına değil kendi bileğimizin gücüne güvendik. Sırtlarını dayadıkları güçlere güvenerek Kıbrıs Türkünü yok edeceklerini sananlar karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten iradesini buldular.

Kıbrıslı kardeşlerimizi kolay bir lokma olarak görenler, Mehmetçiğin ve mücahitlerimizin destansı mücadelesi karşısında hezimete uğradılar.

Türkiye ve Kıbrıs olarak bugünlere birilerinin lütfuyla değil bedel ödeyerek geldik.

Yaptığınız her çalışmada yanınızda olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın, her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik beraberlik kardeşlik ikilimi ABD’de birilerini rahatsız etmiş olsa da biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Artık sıkıntı olmayacak, artık çok daha iyi günler var önümüzde derken öbür tarafta ABD’de birileri ile ortak mahviller oluşturmak sureti ile yeniden ortalığı karıştırmaya çalışanları biz yakından takip ediyoruz ve bunların kim olduğunu gayet iyi biliyoruz yarınki konuşmamda bunlara değineceğim.

Adada kimin işgalci, kimin işgalci zihniyeti temsil ettiğini gayet iyi biliyoruz.

Türk sözünde durur ama Rum sözünde durmaz, Annan döneminde de durmadılar. Bu zihniyet şimdi de aslında özünde kendilerinin de kabul etmediği BM parametrelerinin ardına saklanmaktadırlar, Samimiyetsiz tutumlarını sürdürüyorlar, artık bizim bunlara inanmamız bir 50 yıl daha kaybetmemiz mümkün değildir.

Adada 2 ayrı devlet, 2 ayrı halk vardır, uluslararası toplumda bu gerçeği er ya da geç kabul edecek, bu anlayışla öncelikle Kıbrıs Türk halkının eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesine ardından da adadaki çözüm müzakerelerini yürütmesine yönelik Cenevre’deki görüşmelere desteğimiz tamdır.

Kıbrıs Türkünün önünde kurulmaya çalışılan tuzakları hep birlikte bozacağız.

Rum tarafı Doğu Akdeniz’de de Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayma çabasını ısrarla sürdürüyor. Hidrokarbon kaynaklarının hakkaniyetli paylaşımı konusunda KKTC’nin tüm önerilerini ellerinin tersiyle itiyorlar.

AB’ye tüm tarafların katılacağı bir konferans düzenlenmesini teklif ettik, bu yapıcı teklifimize henüz cevap alamadık.

Doğu Akdeniz’de kendi haklarımızı koruduğumuz gibi Kıbrıs halkının da haklarını korumaya devam edeceğiz. Bizim kimsenin toprağında hakkında gözümüz yoktur, niyetimiz gerginlik değil. Rum tarafının Kıbrıs Türkünün haklarını yok sayarak atacağı her adımın karşısında olacağımızın altını çizmek istiyorum.

ERDOĞAN MÜJDEYİ DUYURDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir Külliyesi binası var ne de doğru dürüst bir parlamento binası var, tabii biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bina İngilizlere ait bir gecekondu onu da yakıştırmıyoruz.

Özellikle gönlümden şu geçiyor, devlet olmanın ifadesi budur. Bunu inşallah hayata geçirmek suretiyle nasıl bir KKTC’ye ait bir devlet varmış bunu birilerinin görmesi lazım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.