DOLAR 20,8011 1.31%
EURO 22,2856 1.09%
ALTIN 1.309,441,69
BITCOIN %
Mersin
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:25
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Buluştuğumuz gündemler hep yoğun bir taraftan yangın sel afetleri… Yangınla uğraşıyorken sel ile karşı karşıya kaldık. Sel felaketinde şu an itibariyle 1 kaybımız var ama aranmakta olan vatandaşlarımız da var. Selin yüksekliği bazı yerlerde 3 katı buluyor. Bütün bakan arkadaşlarımız oradalar. Çatı katından ve damlardan helikopterlerimizin kurtardığı insanlar var. Karayollarındaki gelişmeler var ama ben bu vesile ile vatandaşlarımıza bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Karayollarını tercih etmeyin çünkü her an heyelan olabilir.

ORMAN YANGINLARI

Orman yangınlarıyla alakalı olarak ciddi manada kontrol altına alınmış vaziyette. Bekir Bey ile görüştüm büyük oranda kontrol altına alındığını, bütün araç gereç noktasında hakikaten farklı bir güce eriştik ve bu gücümüz bizim başarı oranımızı da arttırdı. Helikopterlerimiz çok büyük fonksiyon icra ettiler. Çok kısa zamanda denizlerden hemen suyu alıp kısa zamanda söndürme alanına gidiliyor. Burada Türkiye artık iyi bir yere ulaştı. Ekranlarda da bunları görüyoruz. Birilerinin dediği gibi “ne helikopter ne de uçak gördük” değil. Bakıyorsunuz onlarca helikopterler dolaşıyor, uçaklar dolaşıyor.

ORMAN YANGINLARI NEDEN ÇIKTI?

Elbette yangınların çıkış nedeni olarak bütün ihtimaller üzerinde ta çıkış anından itibaren durduk. Bunların araştırmaları yapıldı. Yürüyen soruşturmalarda gözaltına alınanlar, tutuklananlar var. Aldığımız istihbaratlar da var. MİT’in verdiği bilgiler, Emniyet İstihbarat’ın verdiği bilgiler var. Bunlar arasında ailesi terör örgütüyle iltisaklı kişiler de var.

Bütün ihtimaller üzerinde başından bu yana duruluyor. Devam eden soruşturmalarda ulaştığımız neticeleri paylaşacağız.
Her şeyden önce, ülkemiz yangınlar ile mücadele konusunda 2 asra yaklaşan bir tecrübeye sahip bunun yanında her türlü teknolojik altyapıya da sahip. Orman yangınları ile mücadele yangın yönetim merkezinden idare edilir. Son 19 yılda kara ve hava araçlarımızı yenileyerek biz bunları artırdık. Arazöz sayımızı yüzde 70 artırarak 1078’e çıkardık. Su ikmal araçlarından 281 tane aldık. 2270 tane ilk müdahale aracı aldık.

Rusya’dan 3 tane aldık bu süreç içerisinde. Önümüzdeki yıl daha farklı bazı düşüncelerimiz var. Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. Şu an dünyada yangına en kısa sürede müdahale eden ülke konumuna girdik. Yangınlarda ilk defa kullanmaya başladığımız İHA’lar sayesinde ilk müdahaleyi 12 dakikaya indirdik.

Gözü var görmez kulağı var duymaz, her şey dört dörtlüktür diye bir iddia içerisinde olamam. Yangın ile mücadele bütün imkanlar seferber oluyor. Yangının içinden çıkan o itfaiyecimizin halini izlediniz. Yetersiz kalmak, neyle izah edeceksin bunun tanımı nedir? 6 tane bakanım her an orada oldu. Ekiplerimiz orada oldu, tüm kurumlarımız orada oldu. Bunu söyleyenler nereden izlediler?

Daha ilk gün zarar tespit komisyonlarını devreye soktuk ve çalışmalar başladı. Zarar tespit çalışmaları başlarken bir taraftan durumu kritik olan vatandaşlarımıza çevre ve şehircilik bakanlığımız ilk gün inşaatı başlattı. 1 ay içerisinde inşaatların başlamasıyla alakalı talimatların verilmesiydi. TOKİ işini yüklendi ve süratle inşaatlara başlayacağız. Hedef bir yıl içerisinde inşaatları bitirmek. En uygun yerlerde binaları yapıp bitirmek. Konuyla ilgili olarak bakanlığımız adımlarını atmış vaziyette. Süratle her bölge, nerede yangın olursa adımlarımızı atıyoruz birinci yılın sonunda teslimlere başlayacağız. Ahırlı evlerin planlamasını da bakanlığımız yaptı. İlk etapta 50 milyon buna ayrılmış vaziyette. Ben ev bulabilirim gibi talepler olursa kirasını vermek suretiyle buralara çıkabilirler. Bazıları ben abime gideceğim diyor, takdiriniz neyse.

Anayasanın 169. maddesi çok açık. Bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık da yapılamaz. Yanan orman alanlarının bugün nasıl yeniden ağaçlandırdığımız ortada. Bizim 19 yıllık iktidar dönemimizde yapmış olduğumuz ağaç dikimi 5 buçuk milyar adet. Vatandaşlar ‘Bay Kemal’in yalanlarına itibar etmesin. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak.

Siz ne kadar ağaç diktiniz? Sizin belediyeleriniz ne kadar ağaç dikti? İstanbul’da belediye başkanlığını ben CHP’den almıştım, İstanbul kuraktı o zaman. Biz geldik ve süratle ağaçlandırdık. 6 ay içerisinde ne olduğunu İstanbullular şaşırdı. Zaten su da yoktu İstanbul’da, biz geldik ve suya kavuşturduk.

Bu konudaki başarımız BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporunda da tescillendi. Türkiye 2015 yılında orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46. sıradayken 2020 yılındayken 27. sıraya yükseldi. Türkiye en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1., dünyada 6. sırada yer aldı.

2019 yılında 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettik. Geleceğe Nefes projemizle orman alanlarımız genişlettik.

THK UÇAKLARI TARTIŞMASININ ASLI NE?

THK devletin bir kurumu değildir. Bunu vatandaşlarımız bilmiyor. THK nasıl çeşitli vakıflar dernekler var ise THK da bunlardan bir tanesidir. Uçaklara yönelik tartışma yeni bir tartışma da değildir. THK’nın mezarlığa döndüğünü bir yere varılmayacağını söylemiştim ben. THK yetkilileri gerekli adımları atmayıp gerekli bakımları yapmayarak uçakları ölüme terk etmiştir. 3 tanesi pert 6 tanesi eh. 1985 ten itibaren orman idaresine yangın söndürme hizmeti vermiştir. Karşılığında devletten ciddi bedeller almış . Mevcut uçaklarını modernize etmekte bulunmamıştır. Bunun arkasında CHP zihniyeti vardır. Uçakların bakımını yaptırmayan eski yöneticilerdir. Onarım ihtiyacı giderilmediği için uçuşa elverişli değil. Kurumun içine düştüğü durumu kara propaganda ile hükümete yöneltme çabasını ben hayretle izliyorum.

Bakanlık dediğiniz zaman çok büyük işler yapar anlamına gelmez. Önemli olan kurumların çok güçlü olması. Şu anda AFAD adeta bir bakanlık gibi çalışır halde ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Yönetim, ekip güçlü olduğu zaman AFAD’la çok şeyleri yapabiliyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle bu durumları biz düşündük.

Tarım, Orman ve Hayvancılık şu anda bu işi başarılı şekilde sürdürdüğüne, AFAD başarılı bir yönetim ortaya koyduğuna göre bizim araç gereç vesaire ihtiyaçlarımız olması halinde onlarla takviye ederiz.

SOSYAL MEDYAYA DÜZENLEME GELECEK Mİ?

Sosyal medyaya hiç olumlu bakmıyorum, Meclis’in açılması ile birlikte bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. Aklıselimlerin hedefini saptırtıyor bunlar. Dürüst doğru bir şeyi düşüneceğiniz yerde maalesef yalan yanlış haberlerle vatandaşlarımız çok farlı bir yöne evriliyor. RTÜK ney ile uğraşacak. ABD’de Twitter olayı nelere vesile oldu. Türkiye’de ofisimiz var diyorlar ama yalan söylüyorlar, Türkiye’de görevlendirdiğin bir elemanı yok ofis açacaksın, açmadığınız zaman bedelini ödeyeceksiniz. Bu noktadaki çalışmalarımızı Meclis’in açılması ile birlikte takipçisi olarak yürütmemiz gerektiğine inanıyorum.

Başta Rusya, Azerbaycan, İran, daha sonraki safhada AB’den İspanya desteklerini verdiler. Bu süreçte aynı şekilde yangın sürecinde onlarca ülkeden destekler geldi. Ukrayna sağ olsun desteğini verdik, ayrıca Ukrayna 3 tane uçak gönderirken 4 tane helikopter ile devreye girdi. Kazakistan, Gürcistan’dan destekler geldi.

Bu uçaklar ve helikopterler farklı noktalardaki yangınları söndürme çalışmalarında aktif olarak kullanıldı. Toplam onların gelişiyle 64 helikopter görev yapmış oldu. Bu, işimizi ciddi manada kolaylaştırdı. Onlarca ülkeden ve uluslararası kuruluştan geçmiş olsun dileklerini aldık.

Onların mesleği sanat. Hangi sanatsa sanatlarını icra etsinler, biz de onların başarı oranına göre saygı duyalım. Ama kalkıp da erken seçimmiş, şu andaki başkanlık sistemi doğru değilmiş, o bizim işimiz. Ömrümüzü bu işe verdik, siz anlamazsınız o işten.

Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Onlar da gereği gibi bunun bedelini ödeyecektir. Takma isimlerin arkasına saklanarak kişilere iftira, hakaret edilmesine, milli-manevi değerlere küfredilmesine, ayaklanma çağrılarına hiçbir şekilde müsaade etmeyiz, yargı sistemimiz de müsaade etmez.

İtibar suikastı, hedef gösterme, ne ararsan bunlarda var. Planlı, programlı olduğu çok bariz olan bu tür kampanyalarla halkımız tahrik edilmeye çalışılıyor.

TÜRKİYE’NİN AFGAN GÖÇMEN POLİTİKASI NE?

Her şeyden önce biz biliyorsunuz göçmenlerle ilgili en önemli adımı Suriye’de attık. Bize 4 milyona yakın göçmen geldi. Kapılarımızı açtığımız gibi bunların içerisinde meslek sahibi birçok Suriyeli de vatandaş oldu. Şimdi Afganistan durumu biraz farklı. Gerek İran kapısından gerekse Irak’tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Yükselen duvarlar bu düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Çok fazla kalmadı sınırlarımız bu duvarlar örülüyor. Gelişmelerde gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı bir durum. Taliban ile yaşanılan süreç çok sıkıntılı bu konuda da biz bazı çalışmalar yapıyoruz. Bazı görüşmelere varıncaya kadar ilgili kurumlarımız çalışıyor. Ben bile onların lideri durumunda olacak olanları kabul etme durumunda olabilir. Bizim bu tür şeylerde kontrol altına alamazsak. Bu defa Afganistan’daki barışı sağlamamız mümkün olmaz. Afganistan’da bizim kendi soydaşlarımız Konumunda olanlarda var. Yanımızı kimleri alabiliriz, bunların çalışmasını yapıyoruz. Aynı şekilde Katar ile görüşmem oldu bu akşam, Talibanın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede barışa yönelik bir adım atabiliriz. Her şeyi savaş ile halledeceğiz diye bir şey yok. Askeriyenin geçerli olduğu yer var ama bir de siyasinin geçerli olduğu yer var. Benim siyaset anlayışım nereye kadar başarılı olabilecekse oraya kadar başarmamız lazım. Afganistan’ı bir kenara itemezsiniz. 35 milyon nüfusu olan bir ülke. Bunu bir kenara atmak mümkün değil. Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüp biçip adım atıyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.