DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4362800,88%
Mersin
11°

AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Savaş bittiğinde Putin ne yapacak? İlk işi o ismi başa getirmek
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • Savaş bittiğinde Putin ne yapacak? İlk işi o ismi başa getirmek

Savaş bittiğinde Putin ne yapacak? İlk işi o ismi başa getirmek

ABONE OL
3 Mart 2022 12:49
Savaş bittiğinde Putin ne yapacak? İlk işi o ismi başa getirmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna’nın işgalinin 7. gününde basınında yer alan habere göre, Putin’in savaşın sonunda Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’yi devireceği yerine de eski Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç’i getireceği öne sürüldü.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı harekat başlatmasından sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş sonundan nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

YANUKOVİÇ’İ BAŞA GETİRMEYİ PLANLADIĞI İDDİASI

Ukrayna haber sitesi Ukrayinska Pravda, Rusya lideri Vladimir Putin’in amacının eski Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç’i yeniden iktidara getirmek olduğunu yazdı. Bilginin Ukraynalı istihbarat yetkililerine dayandırıldığı belirtildi.

KAMPANYA HAZIRLIĞI

Haberde, Rusya’nın şu anda Minsk’te yaşayan Yanukoviç’i iktidara taşımak için bir medya kampanyası hazırlığında olduğu kaydedildi. Ukrayna gazetesine göre Yanukoviç bu amaçla Ukrayna halkına seslendiği bir konuşma yapabilir.

Daha önce de Rusya’nın Ukrayna’da Moskova yanlısı bir iktidarı başa getirmek istediği haberleri basına yansımıştı. İngiltere, Rusya’nın olası adayları arasında Ukraynalı milletvekili Yehven Murayev’in de bulunduğunu öne sürmüştü.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna’da 2014’teki meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna’da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti.

Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015’te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya’nın işgale hazırlandığını yinelerken, Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler, Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova yönetimi, Donbas’taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının “Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna’yı Nazizm’den ve militarizmden arındırmak” olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.

VİKTOR YANUKOVİÇ KİMDİR?

Yanukoviç, 1997’den 2002’ye kadar Ukrayna’nın doğusundaki bir eyalet olan Donetsk Oblastı’nın valisi olarak görev yaptı. 21 Kasım 2002’den 7 Aralık 2004’e ve 28 Aralık 2004’ten 5 Ocak 2005’e kadar Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın başkanlığında Ukrayna Başbakanı’ydı. Yanukoviç ilk olarak 2004 yılında cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuştu: ikinci tur seçimlere yükseldi ve başlangıçta eski Başbakan Viktor Yuşçenko’ya karşı galip ilan edildi. Ancak seçim, seçim sahtekarlığı ve seçmene gözdağı verme iddialarıyla doluydu. Bu, yaygın vatandaş protestolarına neden oldu ve Kiev’in Bağımsızlık Meydanı, Turuncu Devrim olarak bilinen olayda işgal edildi. Ukrayna Yüksek Mahkemesi ikinci tur seçimleri iptal etti ve ikinci tura karar verdi. Yanukoviç, bu ikinci seçimi Yuşçenko’ya kaybetti. Cumhurbaşkanı Yuşçenko’nun başkanlığında 4 Ağustos 2006’dan 18 Aralık 2007’ye kadar ikinci kez Başbakan olarak görev yaptı.

Yanukoviç, 2010 yılında Başbakan Yulya Timoşenko’yu yenerek cumhurbaşkanı seçildi. Seçim, uluslararası gözlemciler tarafından özgür ve adil olarak değerlendirildi. Kasım 2013’te onun devlet başkanı olarak görevden alınmasına yol açan bir dizi olayın başlangıcına tanık oldu. Yanukoviç, beklemede olan bir AB ortaklık anlaşmasını reddederek, bunun yerine bir Rus kredi kurtarma paketini ve Rusya ile daha yakın ilişkileri sürdürmeyi tercih etti. Bu kararı, protestolara ve Ukrayna’yı Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirme taraftarları tarafından “Euromaidan” olarak adlandırılan bir dizi olay olan Kiev Bağımsızlık Meydanı’nın işgaline yol açtı. Ocak 2014’te bu, Ukrayna vatandaşları Berkut ve diğer özel polis birimleriyle karşı karşıya geldiğinde Bağımsızlık Meydanı’nda ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde ölümcül çatışmalara dönüştü.[8] Şubat 2014’te, protestocular ve özel polis güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar birçok ölüme ve yaralanmaya yol açtığı için, Ukrayna iç savaşın eşiğine geldi.[9][10] 21 Şubat 2014’te Yanukoviç, uzun tartışmalardan sonra muhalefetle bir anlaşmaya vardığını iddia etti. Ancak o günün ilerleyen saatlerinde, Kiev’den ayrılırken arabasına ateş edildiğini ve Kırım yakınlarında seyahat ettiğini ve sonunda güney Rusya’da sürgüne gönderildiğini söyleyerek başkentten Kharkiv’e gitti.

22 Şubat 2014’te Ukrayna parlamentosu, Yanukoviç’i görevden almak için oy kullandı. Parlamento, Yanukoviç’in yerine geçecek kişiyi seçmek için özel seçim tarihi olarak 25 Mayıs’ı belirledi, ve iki gün sonra, Yanukoviç’i “sivilleri toplu olarak öldürmekle” suçlayarak tutuklama emri çıkardı.” Yanukoviç, ayrılmasından sonra birkaç basın toplantısı düzenledi. Bunlardan birinde, kendisinin “Ukrayna vatandaşları tarafından oylamayla seçilen Ukrayna devletinin meşru cumhurbaşkanı” olarak kalacağını ilan etti. 18 Haziran 2015’te Yanukoviç, Ukrayna’nın Verkhovna Rada’sı (Ukrayna parlamentosu) tarafından resmen Ukrayna devlet başkanı unvanından mahrum edildi. 24 Ocak 2019’da bir Ukrayna mahkemesi tarafından vatana ihanetten gıyaben on üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.