DOLAR 13,40900.21%
EURO 15,20630.28%
ALTIN 793,150,42
BITCOIN 538628-4,88%
Mersin
°

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

KATAR-TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ ETKİNLİĞİ 16-17 KASIM TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • KATAR-TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ ETKİNLİĞİ 16-17 KASIM TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK

KATAR-TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ ETKİNLİĞİ 16-17 KASIM TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK

ABONE OL
10 Kasım 2021 12:52
KATAR-TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ ETKİNLİĞİ 16-17 KASIM TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Katar’daki yerel girişimcileri desteklemek ve özel sektör çeşitliliğini artırmak için kurulan lider kalkınma kuruluşu Katar Kalkınma Bankası (QDB) tarafından organize edilen Katar-Türkiye İş Birliği Etkinliği 16-17 Kasım tarihlerinde Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşecek.  İki ülkenin sosyo-ekonomik bağları ve 2020’de gerçekleştirdiği 1,6 milyar dolar ticaret hacminden hareketle organize edilen iki günlük etkinlikte Katar ve Türk şirketlerinin karşılıklı büyüme ve ortaklık fırsatlarını keşfetmek üzere bir araya getirilmesi hedefleniyor.

 

Katar-Türkiye İş Birliği etkinliği bir açık oturum ile başlayacak ve burada Türkiye Devleti temsilcileri ve önde gelen özel sektör kuruluşları Katarlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek, daha sonrasında ise her iki ülkeden ilgili sektörlerin kilit aktörlerinin liderliğinde, işletmeler arası iş birliği fırsatlarına dönük önceden organize edilmiş toplantılar gerçekleştirilecek. Etkinlik, verimli karşılıklı iş ilişkileri kuracak birinci sınıf bir platform işlevi görecek ve katılımcılar arasında geleceğe dönük büyüme odaklı ortaklıklar oluşturulmasını sağlayacak; Türkiye’deki iş dünyası deneyimi, Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini daha da değerli hale getiriyor.

 

QDB liderliğindeki delegasyon, potansiyel alıcılar ile bir araya gelmek isteyen Katarlı üreticiler ve hizmet tedarikçilerinden ve yapı malzemesi ve inşaat, yapı kimyasalları, elektrik, sağlık ve medikal, petrol ve gaz ürünleri, plastik ve ambalaj ve fintech ve ICT çözümleri de dahil olmak üzere teknoloji hizmetleri alanları gibi farklı sektörlerden ihracat/ithalat ortakları arayan acente ve distribütörlerden oluşacak.

 

Katar Kalkınma Bankası CEO’su Abdulrahman Hesham Al-Sowaidi, girişimin önemiyle ilgili olarak şunları söyledi: Katarlı şirketlerin ihtiyaçlarını dikkatlice inceledik ve iki ülkenin özel girişimlerinin beklentilerini karşılayacak ve her iki ülkenin ekonomi ve gelişim planlarına katkı sağlayacak ekonomik ve ticari sinerjilere sahip ortak ülkeleri belirlemek için sürekli bir arayış içerisindeyiz. Katar ve Türkiye arasındaki güçlü ekonomik bağ ve sinerji sayesinde, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 2013-2019 döneminde iki katından fazla büyüdü.”

 

Abdulrahman Hesham Al-Sowaidi sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkelerimizin Katarlı ve Türk kuruluşlar arasındaki iş birliğini güçlendirmeye ve çeşitlendirmeye dönük olarak yaptığı devam eden görüşmeler düşünüldüğünde, bu iş birliği etkinliği için daha uygun bir zaman olamazdı. Bu verimli işbirliği sayesinde, katılımcı Katarlı ve Türk şirketlerin her iki ülkedeki ticareti destekleyen KOBİ destek ekosistemlerinden faydalanarak bunu yeni pazarlar için bir sıçrama tahtası olarak kullanarak büyüme konusunda yeni bir sayfa açacağından eminiz.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.