DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3188563,84%
Mersin
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kabil’deki tahliye için risk alınmadı! Kabil’den havalanan ilk uçak Ankara’ya indi
  • HaberlerZ
  • Gündem
  • Kabil’deki tahliye için risk alınmadı! Kabil’den havalanan ilk uçak Ankara’ya indi

Kabil’deki tahliye için risk alınmadı! Kabil’den havalanan ilk uçak Ankara’ya indi

ABONE OL
10 Şubat 2022 21:26
Kabil’deki tahliye için risk alınmadı! Kabil’den havalanan ilk uçak Ankara’ya indi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Havalimanının işletilmesine ilişkin hem Taliban, hem de ülkedeki diğer gruplarla ağırlıklı olarak istihbarat üzerinden görüşmelerin sürdüğü bilinirken yapılan tahliye açıklaması bazıları tarafından ‘sürpriz’ olarak değerlendirildi.

Taliban’ın 31 Ağustos’a kadar süre tanıdığı hatırlatılarak neden tahliyenin bu tarihten önce başladığı sorusuna güvenlik kaynakları, “Mehmetçiğin riske atılmaması konusunda her türlü hazırlık zaten yapılmıştı. Uçaklarımız Kabil’e yakın noktalarda hazırda bekliyordu. Orada sadece biz ve ABD yok. ABD, askerleri dışında 80 bin kişiyi tahliye ediyor. 60’a yakın ülke, tek pistli bir havalimanından tahliye gerçekleştirmeye çalışıyor. Ortada son derece zor bir tablo var. Son ana bırakmak riskli olurdu. En önemlisi Mehmetçiğin güvenliğiydi” yanıtını verdi.

Edinilen bilgilere göre, tahliye edilen ilk 345 kişilik kafilenin içerisinde ağırlıklı olarak emniyet teşkilatı ve jandarma mensupları ile Afganistan’da Türk askeri ile birlikte sırt sırta görev yapan 120 Azerbaycan askeri yer aldı. Bu arada tahliye uçaklarının Tacikistan ve Pakistan’da hazır bekletildiği öğrenildi. Akar tahliyeye ilişkin açıklamasında bu iki ülkeye özellikle teşekkür etti. 

Hamid Karzai Havalimanı’ndan bir haftayı aşkın süredir dünya kamuoyunda eleştirilere neden olan bir çok görüntü yansıdı. Önce askerlerini tahliye eden, birlikte çalıştığı sivilleri ya da vatandaşlarını tahliye sıralamasında geride bırakan ülkelerin aksine Türkiye önce vatandaşlarını sonra da askerlerini tahliye etti.

Ankara’ya ulaşan ilk TSK kafilesinin karşılanması sırasında ise çiçek takdimi ve bu sırada sarfedilen sözler mesaj yüklüydü. Uçaktan inen birlik komutanı albay “Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı, görevini başarıyla tamamlamıştır komutanım.” diyerek selam verirken kafileyi karşılayan askeri yetkili ise “Afganistan’daki Türk askerlerimizin ve Türk vatandaşlarının tahliyesini burnu kanamadan başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Bunun için teşekkür ediyoruz” dedi.

Kabil’deki Türk Büyükelçiliği görevine devam ederken, büyükelçiliğin korunması için ihtiyaç duyulacak güvenlik gücü ve techizat konusunda çalışma ve görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. TSK’nın 6 yıldır, askeri ve sivil olmak üzere iki bölümden oluşan Hamid Karzai Havalimanın, askeri bölümünün işletilmesine yönelik iç güvenliği sağladığını hatırlatan kaynaklar, havalimanı için, “sivil teknik destek talebi” olduğunu ve buna ilişkin görüşmelerin de yürütüldüğünü belirtiyor. Halen havalimanının sivil bölümünün işletmesi BAE tarafından yapılıyor.

Taliban’ın Afganistan’da hakimiyeti sağlamasının ardından öncelikle Türk vatandaşlarının ülkeden tahliyesini gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri, dün askeri personelin tahliyesine başladı. Afganistan’dan tahliye edilen Mehmetçik önce Türk Hava Kuvvetlerine ait nakliye uçağıyla Kabil’den Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gitti. Daha sonra Türk Hava Yolları’nın TK 6889 seferiyle Ankara’ya hareket eden uçak, saat 11.45’te Esenboğa Havalimanı’na indi. Uçaktaki 345 yolcunun 120’sini Azerbaycan askerleri oluşturdu.

Akar, Türk askerinin Afganistan’dan tahliyesine ilişkin, şunları söyledi: 
“Havaalanında olağan dışı yoğunluğa ve şartlara rağmen önemli bir aksaklık olmadan TSK personeli planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede beraber çalıştığımız müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “6 yıldır sürdürdüğümüz Kâbil Havaalanı misyonunda görev yapan askerlerimiz vatanımıza dönüyor. Türkiye, Afgan halkı istediği sürece yanlarında olmaya devam edecektir. Türkiye güvenilir bir dost, kardeş ve müttefiktir” vurgulamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Türk askerinin Afganistan’dan çekilme kararına ilişkin Twitter’dan değerlendirmelerde bulundu. Altun, “Havalimanındaki güvenliğin hızla kötüye gitmesi, sahadaki durumun yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir. Türkiye, belirli koşulların sağlanması halinde söz konusu havalimanında güvenliği sağlamak istediğini daha önce dile getirdi. Havalimanında yaşanan son karmaşaya rağmen Türk kuvvetleri güvenliğin ve düzenin sağlanmasına yardım etti. Askeri uçaklarımız bin 129 sivili tahliye etti” dedi.

Türkiye’nin Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması noktasında bugüne kadar çok önemli görevler üstlendiğini belirten Altun, “Afgan halkının kuvvetlerimize yönelik sevgisi, bölgeye giden herkes tarafından görülmektedir. Türkiye, Afganistan’da barış ve güvenliği sağlamak için çok taraflı ve uluslararası girişimleri her zaman destekledi. Afganistan’daki meseleyi hiçbir zaman ayrı tutulması gereken bir mülteci sorunu olarak görmedik” dedi.

Son gelişmeler ve yapılan müzakereler neticesinde Türkiye’nin askeri güçlerini ve unsurlarını havalimanından tahliye etme kararı aldığını aktaran Altun, “Türk askeri, zorlu bir görevi daha başarıyla tamamlamış olmanın gururuyla evine dönüyor. Hizmetleri ve fedakarlıkları için kendilerine minnettarız. Afgan halkının yanında olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.