Ana sayfa GÜNDEM Yeni mutasyona analiz: “Böylesi hiç görülmedi”

Yeni mutasyona analiz: “Böylesi hiç görülmedi”

60
0
Yeni mutasyona analiz:
Yeni mutasyona analiz: "Böylesi hiç görülmedi"
Yeni mutasyona analiz:

Bilimsel adıyla “B 1.214” veya Belçika mutantı bugün ülkede sekanslanan Covid-19 vakalarının yaklaşık 4’ünü temsil ediyor. İngiliz varyantı ise toplam vakaların yüzde 70’ini oluşturuyor. Keşfedilen yeni varyant ile bir çalışma yayınlamaya hazırlanan araştırmacıların ilgilisi çeken ise bu mutasyonun öncekilerine hiç benzememesi, fakat daha tehlikeli olup olmadığı şimdilik bilinmiyor.

‘Bugüne kadar böylesi bir mutasyon hiç görülmemişti’

Yeni mutasyona analiz:

Liege virüs analizi ve dizileme laboratuvarı Başkanı Vincent Bours, “bugüne kadar böylesi bir mustasyon hiç görülmemişti” diyerek şaşkınlığını gizlemiyor. Belçika mutantının diğer varyantlar gibi hareket etmediğine dikkat çeken Bours, “Kopyalama sürecinde genellikle DNA parçalarının kaybolduğunu gözlemliyoruz. Fakat Belçika mutantı ile aksine, pek çok ekleme oluyor. Spike proteini dizisine dokuz nükleotidin eklendiğini fark ettik” diye konuştu.

Yeni mutasyona analiz:

Belçikalı bilim insanları, şu ana kadar varyantın tespit edilen hastaların hiçbirinin yoğun bakımda olmadığının altını çizerek henüz endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Ancak yeni mutant ile ilgili “nasıl yayılıyor, etkisinin nasıl ve aşıya karşı dirençli mi?” gibi sorular henüz yanıtlanmış değil. Ülkedeki sağlık kurumları olayı yakından takip ediyor.

Yeni mutasyona analiz:

Louvain Katolik Üniversitesi’nde mikrobiyolog olan Doktor Emmanuel André, “Aşırı derecede endişelenmemiz gerektiğini gösteren hiçbir argüman yok. Bu nedenle B 1.214 varyantı, Güney Afrika, İngiliz ve Brezilyalı kuzenleri gibi ‘endişe verici mutantlar’ olarak sınıflandırılmadı” diye konuştu. Virüsün Belçika’da keşfedildiğini belirten Vincent Bours, aslında mutantın Sahra altı Afrika bölgesinden gelmiş olabileceğini belirtti.

Mutasyon nedir?

Yeni mutasyona analiz:

Virüslerin çoğalma esnasında kendi genetik bilgilerini kopyalarken yaşanan rastgele değişime mutasyon adı veriliyor ve bu doğal bir olay. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), varyantı “bir veya birkaç yeni mutasyona” sahip bir virüs olarak tanımlıyor. Virüs ne kadar çok insana bulaşırsa o kadar çok mutasyona uğrama fırsatı yakalıyor, ancak uzmanlar SARS-CoV-2’nin nispeten daha yavaş mutasyon geçirdiğini ve dolayısıyla daha stabil olduğunu söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here