Ana sayfa GÜNDEM Son dakika haberi… ABD’de kaos! Barikatları aşıp Kongre’ye girdiler | Video

Son dakika haberi… ABD’de kaos! Barikatları aşıp Kongre’ye girdiler | Video

46
0
Son dakika haberi... ABD'de kaos! Barikatları aşıp Kongre'ye girdiler | Video
Son dakika haberi... ABD'de kaos! Barikatları aşıp Kongre'ye girdiler | Video

Washington’da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Trump destekçileri de Kongre binasının dışında protesto düzenliyor. 

Göstericilerden bir grubun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi sonucu polisin biber gazıyla müdahalesine ilişkin görüntüler sosyal medyaya yansıdı. 

5ff60c68bf21441d7c90d058

MİKE PENCE, GÜVENLİK NEDENİYLE BİNADAN ÇIKARILDI

ABD’de göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı.

Washington’da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken, Trump destekçileri de Kongre binasının dışında protesto düzenliyor.  

5ff616b7bf21441d7c90d08d

Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato ve Temsilciler Meclisi, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. Senato Başkanı sıfatıyla Kongredeki oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence ise güvenlik gerekçesiyle bina dışına çıkarıldı.  Başkent Washington’daki güvenlik önlemleri de artırıldı.

5ff614b8bf21441d7c90d06f

1 AĞIR YARALI 

ABD Kongre binasında bir kadının yaşanan olaylar sırasında silahla ağır yaralandığı bildirildi. CNN TÜRK canlı yayınında yaşananlara ilişkin gelişmeleri aktaran Ali Çınar “Göğsünden vurulmuş. Hayati tehlikesi devam ediyor.” dedi. 
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 18.00’den yarın sabah 06.00’ya kadar şehirde “sokağa çıkma” yasağı ilan ettiğini duyurdu.

Browser, medya çalışanları da dahil, temel hizmet sektörü dışındaki herkesten belirtilen saatler arasında dışarı çıkmamalarını istedi

BÖLGEYE EK GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖNDERİLDİ

Trump’a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun, polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesiyle şehirde başlayan şiddet ve kargaşayı yatıştırmak için bölgeye ek güvenlik güçleri gönderildi.

Polis, barikatları aşarak Kongre binasına giren göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Olaylar nedeniyle Kongredeki oturuma ara verilmiş, Kongre üyelerinden güvenli bir yere geçmeleri istenmiş, oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarılmıştı.

TRUMP’TAN İLK AÇIKLAMA

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD Kongre binasındaki herkesi ‘itidalli’ olmaya çağırıyorum. Şiddet yok. Hatırlayın, biz kanun ve düzen partisiyiz. Kanunlara ve üniformalı erkek ve kadınlarımıza saygı gösterin.” ifadelerini kullandı. 

Temsilciler Meclisine 1 kişinin silahla girmeye çalıştığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı

Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı. 

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girmişti.

Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması’nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarılmıştı.

Temsilciler Meclisine 1 kişinin silahla girmeye çalıştığına ilişkin görüntüler de ortaya çıktı.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN RET

ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızların Kongre binasına müdahale etmesini reddetti.

NANCY PELOSİ’NİN OFİSİNE GİRDİLER

Kongre binasına giren göstericilerin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisine girdikleri ifade edildi. Göstericilerin, bilgisayarını kapatmayı unutan Pelosi’nin maillerini okuduğu belirtildi.

“DARBE GİRİŞİMİ”

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başkent Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.
 
 
 
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here