Ana sayfa GÜNDEM Son dakika haberi: ABD’de hareketli dakikalar! Kongre binasına giriş çıkışlar kapatıldı |...

Son dakika haberi: ABD’de hareketli dakikalar! Kongre binasına giriş çıkışlar kapatıldı | Video

57
0
Son dakika haberi: ABD'de hareketli dakikalar! Kongre binasına giriş çıkışlar kapatıldı | Video
Son dakika haberi: ABD'de hareketli dakikalar! Kongre binasına giriş çıkışlar kapatıldı | Video

ABD’li Kongre muhabirlerinin aktardığına göre, Kongre binasındaki kişilere binadan ayrılmamaları için bir alarm verildi.

Ardından Kongre Binası yönetimi yaptığı açıklamada, “Bir dış güvenlik tehdidi nedeniyle yerleşkedeki tüm binalara giriş ve çıkışlar durdurulmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, Joe Biden’ın yemin töreni için hazırlıkların yapıldığı alan da tehdit nedeniyle tahliye edildi.

Donald Trump yanlıları 6 Ocak’ta ABD Kongre binasını basmıştı.

“DİĞER EYALETLERDE PROTESTOLAR OLABİLİR”

ABD’de bulunan Milliyet yazarı Ali Çınar, CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada, “Güvenlik görevlileri çalışanlara Kongre kapatıldı diye acil mesaj geçtiler. Kongre’ye yakın bir yerde yangın meydana geldi. İtfaiye ekipleri bölgeye gidiyor. Başkentte kuş uçurulmuyor. 25 bin tane ulusal muhafız gücü, demir tellerle barikatlar kurulmuş durumda. Olağanüstü güvenlik önlemleri var. Biden prova için Başkente gelmiş durumda. Pentagon’dan yapılan açıklamada 25 bin ulusal muhafızın geçmişinin araştırıldığı açıklandı. Sosyal medyada Trump taraftarlarının organize olup Başkente gelip gelmeyeceği yönünde duyumlar var. Oteller, ulaşım servisi sağlayan sektörler tamamen kapatmış. Başkentten ziyade diğer eyaletlerde protesto gösterileri olmasını bekliyorum. Hafta sonu ufak gösteriler oldu, yine olabilir. Diğer eyaletlerin federal binalarında da tedbirler en üst düzeyde alınmış durumda. Bundan sonra 2 önemli faktör var. Biden’ın nasıl tavır alacağı ve Trump’ın göstericilerle nasıl hareket edeceği önemli. Trump 6 Ocak olaylarıyla ilgili özür dilemedi. Trump’ın cevabı önemli olacak. Biden’ın yemin töreni birlik beraberlik şeklinde olacak. Biden’ın Trump taraftarlarına bir çiçek uzatması gerekecek. Biden’ın ilk yapacağı güvenli tedbirlerinin üst seviyede olması. Güvenlik yetkilileri üst düzeyde çalışma yapacaklar.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here