Ana sayfa GÜNDEM Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü’de

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü’de

85
0
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü'de
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Bu zaferin başta bu işin liderliğini yapan kardeşime onun şahsında tüm Azeri Türk kardeşlerime mübarek olmasını şahsım ve milletim adına ben de diliyorum ve tekrar tebrik ediyorum.

44 günlük bir savaş sonrasında ortaya çıkan neticede, Azerbaycan’daki, kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse aynı şekilde Türkiye’deki kardeşlerini de aynı şekilde sevindirmiştir.

Şu anda tabii bu törenlere biz kardeşimin de davetiyle geldik ve caddedeki o heyecanı gördüğümüz zaman böyle bir zaferin neticesinde ancak coşku böyle olurdu bu şekilde olurdu bunu gördük ve tabii ki böyle bir zafere tebrik etmek mübarek olsun demek herhalde bizim de görevimizdir.

Rabbim bundan sonraki süreci inşallah başarılarla dolu olarak devam ettirmeyi de nasip etsin. Bugün kardeşimle etraflıca görüştük, Karabağ neden bugüne kadar böyle sürümcemde kaldı? Bu MİNS 3’lüsü denen bu 3’lünün işi neydi? Bunlar dünyanın en güçlü ülkeleri idi neden bu kadar bu iş oyalandı neden neticelendirilmedi? Neden oyalandı bu?

Fakat daha sonra çok daha olumlu mesajlar gelmeye başladı, tabii bunların başında da Fransa, devamlı kardeşimi arıyordu ondan neticeler elde etmeye çalışıyordu tabii zaman zaman bize de ulaşmak istedi ama doğrusu biz de dönmedik. Çünkü biliyorduk ki dert başka idi ve bunu da özellikle kardeşlerimiz artık göbeğimizi keseceğiz dediler adımı attılar, adımı attıktan sonra da zaten iş yürümeye başladı. Biz burada Sayın Putin ile görüşmeler yaptık, aynı şekilde işin diplomasi boyutunu Dışişleri Bakanım Mevlüt Bey yürüttü özellikle bu noktada istihbarat boyutu yürütüldü savunma boyutu yürütüldü bütün bu çalışmalarla birlikte hava çok daha farklı bir şekilde değişmeye başladı.

Burada Sayın Putin’in yaklaşımlarını ben bir kenara koyamam.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Türkiye gibi kardeşimizin yanımızda olması bize güç verdi, biz bu güçten istifade ederek kendi öz topraklarımızı işgalden kurtardık. Ben her zaman derdim ki dünyada Türkiye ve Azerbaycan kadar birbirine yakın başka ülke yoktur, bizim kadar birbirinin yanında olan başka ülke yoktur.

Türkiye ve Azerbaycan dünya çapında bağımsız siyaset yürüten ülkelerdir, Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. Dünyanın birçok ülkelerinde Türkiye hakkı adalet koruyor müdafaa ediyor, ezilmiş halkların çıkarlarını gözetiyor.

Bugün Erdoğan Türkiye’si dünya için bir örnektir, bağımsızlık ve mertlik örneğidir, gelişme örneğidir.

Türkiye’nin Savunma Sanayi’sinin Bayraktar’ı burada büyük farka neden oldu. Türk sanayisinin gelişmiş sanayi olduğunu dünya bir kere daha gördü.

Bugün tarihi bir gündür.

Bizim üstünlüğümüz hem halklar hem liderlerin birbirine kardeş demesindendir, zor günlerde de birlikte olduk güzel günlerde de bugün birlikteyiz. Türkiye-Azerbaycan birliği sadece halklarımız için değil bölge için, dünya için de büyük önem taşımaktadır. Biz bölgede yeni bir işbirliği platformunu oluşturmalıyız. Bu işbirliği platformuna iştigal eden bütün bölge ülkeleri bundan faydalanabilir.

Bugün biz aynı zamanda geleceğe bakarken işgalden kurtarılan toprakların gelişmesi ile alakalı fikirlerimizi ortaya koyduk. Karabağ dünyanın en güzel bölgelerinden biri olacaktır ve eminim ki biz Türk kardeşlerimizin yardımıyla bunların üstesinden geleceğiz.

Ben bir kez daha kardeş Türkiye halkına teşekkürlerimi bildirmek istiyorum, bu günlerde Türkiye’den dayanışma gördük, destek gördük.

Biz birlikteyiz, bugün de böyledir yarın da böyle olacak. Türkiye-Azerbaycan birliği sarsılmazdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here