Ana sayfa GÜNDEM Kansere de çare olacaklar

Kansere de çare olacaklar

48
0
Kansere de çare olacaklar
Kansere de çare olacaklar

Onlar, insanlığa ölüm saçan koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı ile adlarını tüm dünyaya duyurdu. Bıontech’in kurucusu Özlem Türeci ve Uğur Şahin şimdi de kansere çare olmaya hazırlanıyor.

Amerikan New York Post Gazetesi’ne konuşan Türeci ve Şahin çifti, sadece birkaç yıl içinde, MRNA teknolojisine dayalı kanser aşılarını insanlara sunabileceklerini açıkladı.

Bıontech’in kurucusu olan ikili, koronavirüs salgını başlamadan önce aslında, kanserle mücadele için aşı geliştirmek üzerine çalışıyordu. MRNA ya da mesajcı RNA olarak bilinen yöntem, insan bedeninde virüsle mücadelede gerekli olan proteinin üretilmesi için DNA’da saklanan genetik bilgiyi, hücre çekirdeğinden geçerek ilgili merkeze taşıyor. Virüslerle mücadelede kullanılan bu teknolojinin, tümörle mücadelede bağışıklık sistemi üzerinde kullanılması hedefleniyor.

Özlem Türeci Almanya’daki en yüksek onur olan liyakat nişanını almaları üzerine de konuştu. Türeci, “bu büyük bir onur ancak tek başımıza yapamazdık. Ortada pek çok emek söz konusu. Biontech’teki ekibimiz, sürece dahil olan ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar hep birlikte çalıştık” dedi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here