Ana sayfa GÜNDEM Jeneratör Nedir?

Jeneratör Nedir?

Elektrik enerjisinin aklımıza gelebilecek her yerde kullanılmasıyla elektrik enerjisine olan ihtiyaç da giderek artmaktadır.

30
0

 

Elektrik enerjisinin aklımıza gelebilecek her yerde kullanılmasıyla elektrik enerjisine olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Hal böyle olunca, elektrik kesintisi yaşandığında hayat adeta durmaktadır. Bu sorunları çözmek üzere günümüzde jeneratör sistemleri kullanılır. Jeneratör sistemlerine elektrik üreticisi de denilir.

Mekanik bir enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren jeneratörler son derece önemli işlevlere sahip cihazlardır. Sık sık şebeke kesintisi yaşanan ya da hiçbir şekilde elektrik üretilemeyen alanlarda hayat kurtarırlar. Şebeke kesintisi yaşandıktan en geç 10 saniye sonra devreye girerek ortamın elektrik enerjisi ihtiyacını giderirler.

Jeneratör Çalışma Prensipleri

Jeneratörlerin çalışma prensipleri teknik ama basittir. Çok teknik konulara girmeden anlatılırsa kavramak son derece kolaydır. Jeneratörler bir motor ve bir alternatörden oluşur. Motor içerisinde dizel, benzin gibi yakıt türleri bulunur. Öncelikle bu yakıtlar ısı enerjisine dönüştürülür. Isı enerjisi ise mekanik bir enerjiye dönüştürülür. Dönüşen bu mekanik enerji alternatöre gönderilir ve burada elektrik enerjisine dönüştürülür.

Jeneratörlerin çalışma mekanizmalarında bir arıza meydana geldiğinde, jeneratör tamiri jeneratör servisleri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde arıza giderilemeyecek boyutlara ulaşabilir. İstanbul jeneratör servisi Jenmakser, jeneratörlerinizin bakım ve arızalarıyla ilgilenmektedir.

Jeneratörlerin Çalışma Kapasitesi

Jeneratörlerin kaç saat çalışacağı deponun hacmine, yük durumuna, yakıt türüne bağlı olarak değişir. Jeneratörler tam doluyken en az 8 saat çalışabilirler. Bunun yanında ev tipi jeneratörler 2 saat çalışabilirken bazı jeneratörler de 17 saate kadar çalışma süresine sahiptir.

Jeneratör bakımı ve tamiri, jeneratör servisleri tarafından yerine getirilir. Jeneratör bakımı; günlük, aylık, yıllık periyotlarla yapılır. Jeneratör servis elemanları titizlikle bu işlemleri gerçekleştirir. Jenmakser internet sitesi aracılığıyla servise ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Ayrıca jeneratör bakım ve arızaları haricinde iş makinası bakım ve arızalarıyla da ilgilenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here