Ana sayfa GÜNDEM İngiltere’den yeni plan! Stoklar artırıldı

İngiltere’den yeni plan! Stoklar artırıldı

66
0
İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı
İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı
İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

2010’daki nükleer savaş başlıklarının sayısının 180’e indirilmesi kararından dönüş yapan İngiliz hükümeti, yaptığı değerlendirmenin ardından nükleer silah sayısını 260’a çıkarmaya karar verdi. Dış politika değerlendirmesi sonrası alınan başka kararlar da var. İngiltere, “dünyanın büyüme motoru” olarak adlandırdığı Hint-Pasifik bölgesine daha fazla odaklanacak.

İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

Aynı zamanda Çin’e yönelik sert tutum da devam edecek. Başbakan Boris Johnson, yeni stratejiyi milletvekillerine açıklarken Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışı) sonrası İngiltere’nin “karşıt değerlere sahip ülkelerle rekabet sanatını yeniden öğrendiğini” ifade etti.

İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

Brexit sonra Avrupa Birliği’nden bağımsız olarak yürütülecek dış politika konuları için yapılan değerlendirme ve revizyon sonrası konuşan Johnson, “İngiltere’nin NATO’ya ve Avrupa’nın barış ve güvenliğini sağlamaya değişmeyen şekilde bağlı olduğunu” söyledi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer ise iktidardaki Muhafazakar Parti’yi “geri çekilme dönemini yönetmekle” suçladı ve son on yılda silahlı kuvvetlerin bütçesinden sürekli kesintiler yapılmasını eleştirdi.

İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

Bir yıldan uzun sürede oluşturulan 100 sayfalık değerlendirme raporu, ülkenin 2030’a kadar benimseyeceği dış politika önceliklerini anlatıyor. Rapor, ülkede nükleer savaş başlıklarının sayısının artırılmasının sebebini ise “2010’dan bu yana değişen güvenlik durumu” ile açıklıyor.

İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

Johnson da açıklamasında “Değerlendirme, ittifaklarımızı nasıl destekleyeceğimizi, kapasitemizi nasıl güçlendirebileceğimizi, çözüme ulaşmak konusunda yeni yolların nasıl bulunacağını ve karşıt değerlere sahip ülkelerle rekabet sanatının nasıl yeniden öğreneceğimizi tanımlıyor” ifadelerine yer verdi. İngiltere’nin, Çin’in Sincan’daki Uygurlara yönelik “toplu gözaltılara” ve Hong Kong’daki politikalarına karşı geliştirilen uluslararası tepkide öncülük ettiğini belirten Johnson, “Çin’in bizimki gibi bir açık toplumun karşısında çok büyük bir zorluk çıkaracağına dair hiçbir soru işareti yok” dedi.

İngiltere'den yeni plan! Stoklar artırıldı

Başbakan’a yanıt olarak Starmer ise İngiltere’nin Çin politikasının “tutarsız” olduğunu ve daha önce Çin’deki insan hakları ihlâllerinin “görmezden gelindiğini” söyledi. Nükleer başlıklarla ilgili de Starmer, “İşçi Partisi nükleer silahların elde tutulması gerektiği konusunda hemfikir” dedi ancak raporu, “nükleer başlık stoklarının artırılmasının arkasında yatan stratejik hedefi detaylıca açıklama konusunda yetersiz olmakla” eleştirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here