Ana sayfa GÜNDEM Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

64
0
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“DEVLET YÜK DEĞİLDİR, DEVLET YÜK ALIR”

Bakan arkadaşlarım bu işin takibini yaptı, koşturdu ve şimdi bu konutları bitirdik. Gakkoşlara yakışan binalar yapıldı. Devlet yük değildir, devlet yük alır. Devlet vatandaşının mutluluğuyla mutlu olur. Onun için geçmişte devlete ‘devlet baba’ demişler. Cumhur İttifakı olarak bu yoldayız. Bundan sonra yapacağımız çok işimiz var. 6 ay içinde geri kalan inşaatları da bitireceğiz.

“YEPYENİ BİR ŞEHİR İNŞA ETMİŞ OLDUK”

Konutların hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Depremlerin ardından Elazığ’da 20 bin, Malatya’da 6 bin konutun inşasına karar verdik. Depremden sonraki 6 ayda 2 bin 517 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Malatya’da 1195 konutu hizmete sunduk, bugün Elazığ’da 5 bin 500 konutu daha teslim ederek toplam 8 bin ailemizi yeni evlerine kavuşturduk. 5 milyar lirayı aşan bir yatırımla 100 bin insanımız için modern ve yepyeni bir şehir inşa etmiş olduk.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Türkiye geçmişte maalesef afetlere karşı güvenli bir altyapı kuramamıştır. Ülkemizin yapı stokunun önemli bir bölümü depreme dayanıksız olarak inşa edilmiştir. Marmara depreminin ardından bu gerçek tüm çıplaklığıyla kendini göstermiştir. Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerini yaşadık. Van, Ağrı, Erzurum ve Bingöl depremlerini de unutmadık. Türkiye, TOKİ ile 1 milyona yakın konuta kavuşmuştur. Sadece İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları 10 milyon metrekareyi bulan bir alana yayılmış durumda. 

İSTANBUL’DA 1,5 MİLYON KONUTU 5 YILDA TAMAMLAMA HEDEFİ

Afete karşı hazırlıklarımızı hızlandıracağız. Ülkemizin şehirleşme kalitesini yükseltmeyi de önemsiyoruz. Yeni projeleri yatay mimari ile hazırlıyoruz. Dikey mimari hele hele deprem bölgesinde bizim için intihardır. Son 8-9 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlayarak, 6 milyon insanımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. Hedefimiz İstanbul’da acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutu önümüzdeki 5 yılda tamamlamaktır.

ELAZIĞ’A YAPILAN YATIRIMLAR

Elazığ’a son 18 yılda 16 milyar TL tutarında yatırım yaptık. 2 bin 518 derslik, yurt binaları inşa ettik. 20 bin kişi kapasiteli stadyumun inşası devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here