Ana sayfa GÜNDEM Biyomekanik Testler Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Biyomekanik Testler Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Seramik, metal, alaşım veya polimerden hazırlanan tıbbi cihazlar veya ekipmanlar için gerçekleştirilen biyomekanik testleri, hazır halde olan cihazın yapı halinin en iyi bir biçimde incelenmesini sağlar.

25
0

Seramik, metal, alaşım veya polimerden hazırlanan tıbbi cihazlar veya ekipmanlar için gerçekleştirilen biyomekanik testleri, hazır halde olan cihazın yapı halinin en iyi bir biçimde incelenmesini sağlar. Kullanım sağlayan cihazlar veya ekipman ürünler özellikle uygulanması beklenen tıbbi müdahalenin belli başlı sorun ile karşı karşıya kalmadan istenilen etkiyi oluşturmaya yarar. Bu sebepten dolayı her ekipman ve cihaz için aynı testlerin uygulanabilir olması gerekir.

Biyouyumluluk testleri ile belirlenen standartlar için test edilmesi gereken cihazların veya ekipmanların güvenlik ve performans açısından ne kadar uygun olun olmadığı belirlenir. Geniş bir kapsam için geliştirilen kontroller sonucunda elde edilen verilere göre ekipmanlar ile onaylama yapılır. Bu yüzden yapılması gereken testlerim bu konuda uzman kişiler tarafından Uygun koşullar içerisinde yapılması gerekir. Bu konu hakkında Laboratuvar Techcert sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Biyomekanik Testler Nelerdir?

Günlük hayatta kullanılan tıbbi cihazlarda gerçekleştirilen biyomekanik değerlendirme daha çok kullanım sağlayacak cihazların ne kadar uygun bir içeriğe sahip olup olmadığını belirlemeye yarar. Tıbbi alanda kullanım sağlayan ekipmanlar veya cihazlarda gerçekleşmesi sağlanan mikrobiyolojik testler, cihaz kullanımı açısından bir sorun oluşturup oluşturmadığının belirlenmesini sağlar.

Değerlendirme aşamasında belirli özellikler bulunur. Bunlar ise daha çok basma, serbestlik derecesi, gerilme, kesme kuvvetleri, çeşitlilik durumu, başarısızlığa uğrama olasılığı, akma dayanımı ve elastik modül gibi birbirinden çok daha farklı mekanik özelliklere bakılır. Bu gibi durumlarda Laboratuvar Techcert sitesinden bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here