Ana sayfa GÜNDEM Amazonlardan kötü haber

Amazonlardan kötü haber

50
0
Amazonlardan kötü haber
Amazonlardan kötü haber

Dünyanın akciğerleri olarak bilinen amazon yağmur ormanlarının bazı bölümlerinin, emdiği karbondioksitten daha fazlasını saldığı tespit edildi. Amazonlardaki orman örtüsündeki yüzlerce hava emisyonunu analiz eden yeni bir çalışma, en çok güneydoğudaki orman bölgelerinde karbondioksit salındığını ortaya koydu.

Nature dergisinde yayınlanan makalenin yazarı ve Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Bilim İnsanı Luciana Vanni Gatti, “bu olumsuz bir döngü” dedi.

Ormansızlaşan dünyada küresel ısınma çerçevesinde Amazon’un güneydoğu bölgesinde artan sıcaklıkların ve azalan yağışların karbon dengesindeki değişime katkıda bulunduğu belirlendi.

Son 40 yılda yaşanan ısı artışı ile bölge, Kuzey Kutbu’nda görülen değişikliklerle karşılaştırılıyor. Gezegenin en büyük tropik ormanlarına ev sahipliği yapan amazon bölgesi, önemli bir karbondioksit emici görevi görüyordu.

İklim değişikliğine karşı bir tampon olarak etkinliği azalan amazon ormanları daha fazla karbondioksit salınımı yapıyor. Ağaçlandırma yoluyla durumun geciktirilebileceğini belirten bilim insanları “eski haline geri döneceğini sanmıyoruz, ama kesinlikle iyileştirebilir” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here