Ana sayfa GÜNDEM Alman Bayrağının Tarihçesi

Alman Bayrağının Tarihçesi

Alman bayrağı tarihçesi 1832 yılına kadar dayanmaktadır.

21
0

Alman bayrağı tarihçesi 1832 yılına kadar dayanmaktadır. İlk olarak Hambach Festivali’nde görülen bayrağın renkleri ise ilk olarak 1819 yılında ortaya konmuştur. Siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerine sahip olan bayrak Hambach festivalinde oldukça ayrı bir düşünceye hizmet etmiştir. Bu bağlamda ilk kez dalgalanan Alman bayrağı tüm Alman milletini tek bir çatı altında toplamayı başarmıştır.

  1. Dünya savaşı süresinde yaşanan parçalanmalar ve korkutucu karanlık tarihi ile Almanlar milliyetçilikleri üzerinden daima korkutulmuşlardır. Ancak 2006 yılında gerçekleşen milli maç ile bu çekingenlik kısa sürede aşılmış ve tüm stadyum Alman bayrağı ile donatılmıştır. Üstelik Almanya’da şu anda hemen hemen her yerde 1990 yılında resmi olarak kabul edilen bayrağı görebilirsiniz.

Almanya Bayrağı Kartal Motifi

Almanya bayrağı milli bayrak olarak sadece siyah, altın sarısı ve kırmızı renginden oluşmaktadır. Ancak Almanya’da hem milli hem de resmi iki farklı bayrak kullanılıyor. Bir diğer resmi bayrak ise ortasında kartal motifi yer alan bayrak şeklidir. 3:5 boyutlarında kullanılan bayrağın özü ise 15. Yüzyıldan gelmektedir.

  1. yüzyılda ordu komutanlarında ve diğer yetkili askerlerde armalarda kartal motifleri sürekli olarak kullanılmaktaydı. Resmi bir simge olması açısından da bayrağın ortasına konulan kartal figürü Almanya’yı tüm dünyaya tanıtmaktadır. Bu kapsamda Alman milleti artık hiç çekince duymadan bayraklarını hak, özgürlüklerini ve birliklerini simgelesin diye dalgalandırmaktadırlar.

Kaynak: https://vasistdas.de/alman-bayragi/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here