Ana sayfa DÜNYA Viyana istihbarat şefi görevden alındı

Viyana istihbarat şefi görevden alındı

403
0
Viyana istihbarat şefi görevden alındı
Viyana istihbarat şefi görevden alındı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da pazartesi günü düzenlenen ve dört kişinin can verdiği terör saldırısının faturası istihbarata kesildi. Viyana Eyaleti Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Erich Zwettler görevden alındı. Kararı, Viyana Eyalet Polisi Başkanı Gerhard Pürstl düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna duyurdu. Zwettler’in kendi isteği üzerine görevden alındığını söyleyen Pürstl istihbarat şefinin “usulüne uygun bir inceleme ve aydınlatma yapılmasına” engel olmamak için bu yolu tercih ettiğini belirtti.

Viyana’da Pazartesi akşamı 20 yaşındaki bir radikal İslamcı bir barda oturan kişilere ve restoran çalışanlarına ateş açmış ve dört kişiyi öldürmüştü. Saldırıda 22 kişi yaralanmış, saldırgan polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

İÇİŞLERİ BAKANI: HOŞGÖRÜLEMEZ HATALAR

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer bugün yaptığı açıklamada saldırı öncesinde yetkili makamların hata yaptığını söyledi. Nehammer “açık” ve hükümet açısından “hoşgörülemez hataların” söz konusu olduğunu ifade etti. Saldırganın Alman iç istihbarat servisi tarafından izlenen kişilerle temas halinde olduğunu söyleyen Nehammer Alman makamlarının verdiği bilgilerin Avusturya’da sonuçsuz kaldığını belirtti. Nehammer ayrıca Slovakya gizli servisinin saldırı öncesinde Avusturya makamlarını saldırganın cephane alma girişiminde olduğu yönünde bilgilendirdiğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here