iPhone DNS değiştirme nasıl yapılır?

0
66 views

Yasaklı veya engelli sitelere girmenin bir diğer yolu da DNS değiştirmektir. Peki iOS yüklü iPhone veya iPad cihazlarında DNS nasıl değiştirilir?

Dünya genelinde milyonlarca trafiği olan siteler ülkemizde bazı nedenlerden dolayı engelleniyor. Hatta Twitter, Youtube gibi dünyaca ünlü siteler engellniriken bunların son kurbanı da ünlü sosyal haber sitesi Reddit oldu.

Yasaklı sitelere VPN veya IP değiştirici sitelerle girilse de bunların en kolay ve güvenli yolu DNS değiştirmektir. Çünkü mağazalardan yüklediğimiz VPN programları cihazlarımızda bazı değişikliklere neden olabilirler. Peki iPhone’da DNS değiştirme işlemi nasıl yapılır?

iPhone DNS değiştirme işlemi oldukça basittir. iOS sürümlerine göre menülerin isimleri ufak tefek değişiklikler gösterse de temelde hepsi aynı mantığa sahiptir.

1 – Ayarlar menüsünden Wi-Fi seçeneğine tıklayınız

2- Seçili Wi-Fi ağının yanında ki i işaretine tıklayınız

3- DHCP seçili iken DNS seçeneğine tıklayınız

4- Orada ki sunucu adresini silip yeni gireceğiniz DNS’leri noktalı virgülle ayırarak yazınız. (Örneğin 8.8.8.8;8.8.4.4 gibi)

5- Üstte ki geri tuşuna başarak menüden çıkınız.
Böylece iPhone DNS değişmiş olacaktır. Artık tüm engelli ve yasaklı sitelere girebilirsiniz. Ama her DNS adresi bazı adreslere girmeyebilir. Bunun da nedeni DNS sağlayıcısından kaynaklanmaktadır.

CEVAP VER