Çocuklara Özel Facebook : Messenger Kids

0
51 views

Facebook geliştirmelerine devam ediyor. Her yaşa ve ilgi alanına yönelik farklı geliştirmeler ile kullanıcıların ilgisini sabit tutmaya çalışan Facebook yeni bir güncelleme ve uygulama ile karşımıza geliyor.

Gizlilik maddesini ön planda tutarak 6-12 yaş arası çocuklar için aileleri, arkadaşları ile görüşmeleri için oluşturduğu Messenger Kids‘i tanıttı.

iOS ve Android platformları için tanıtılan ve çocukları sosyal medyanın zararlı etkilerinden korumak için geliştirilen Messenger’da amaç 13 yaşaltı çocukları da Facebook’a dahil ederek aile denetiminde güvenli bir sosyal medya sağlamak. Çünkü yasalar gereği 13 yaş altı çocuklar legal olarak Facebook’a üye olamıyor.

Anne-babalar çocuklarının telefonveya tabletlerine Messenger Kids uygulamasının yüklemesini yaparak kendi hesaplarından kimler ile iletişme geçebileceğini görecek ve konuşmalarını takip edebilecek. İlk yapılan açıklamalarda Messenger Kids için herhangi bir hesaba gerek olmadığı, uygulama içi satın alımların yapılamadığı ve bu bilgilerin reklamlar için kullanılamayacağı oldu. Messenger Kids tamamı ile ebeveynlerin denetiminde kalıyor.

Çocuklar profillerini oluşturduktan sonra arkadaşlarıyla metin ve video sohbeti gerçekleştirebilmeleri için aile onayı gerekiyor. Facebook bu uygulamanın ‘Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’ ile uyumlu çalışacağını belirtiyor. Bu kapsam dahilinde Facebook bu uygulamadan herhangi bir kazanç elde etmeyecek. Fakat şimdi tek tartışılan durum bu uygulamanın çocukları hayat boyu süren kullanıma sokması. 6-12 yaş arası çocukları sosyal medyaya dahil etmek uzmanlar ve vatandaşlar arasında bir tartışma konusu.

CEVAP VER