Çağrı Merkezi Yazılımı

Çağrı Merkezi Yazılımı

Çağrı merkezi, özellikle rekabetin çok yoğun olduğu ve müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu bu dönemde işletmeler için gerekli olan bölümlerden birisidir.

78
0
PAYLAŞ

Çağrı merkezi, özellikle rekabetin çok yoğun olduğu ve müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu bu dönemde işletmeler için gerekli olan bölümlerden birisidir. Eski dönemlerde bir firmanın hizmetlerini desteklemek amaçlı bir çağrı merkezi kurabilmesi için büyük bir yatırım yapması gerekmektedir. Çünkü çağrı merkezi hem malzeme ve ekipman olarak, hem de çağrı merkezi yazılımı olarak çok maliyetli süreçlerdir. Ancak son dönemlerde bulut sistemlerin gelişmesi ile birlikte bu süreç işletmeler için çok faydalı ve cazip bir hal almıştır.

Speak Uc firması olarak sizlere bulut santral hizmeti veriyoruz. Firma olarak sizler için sunmakta olduğumuz tüm hizmetlerimizi isterseniz 7 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Böylelikle şu an hangi sektörde olursanız olun, çağrı merkezi desteğinizin firmanıza ne tür avantajlar katabileceğini ve Speak Uc kalitesi ile bu avantajları nasıl en uygun fiyatlarla elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Web sayfamıza giriş yapabilirsiniz. Burada yer alan tüm hizmetlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Firma bünyesinde özel bir alan yaratarak ve malzeme ve ekipmanla birlikte bir call center yazılımı almaya gerek kalmadan, bir web sayfası üzerinden tüm çağrı merkezi hizmetlerinizi yönetebilirsiniz.

Tek Kanaldan Yönetim

Yaşadığımız çağ iletişim ve teknoloji çağıdır. Firmalar özellikle müşteri hizmetleri alanında hizmet verirken tüm teknolojik kanalları kullanıyor olmalıdır. Sizlerde firmalarınızda yer alan çağrı merkezi, canlı destek, e-posta ve sosyal medya yönetimlerinizi bizler aracılığı ile tek bir kanaldan yapabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK