Apple’da Efsane Geri Dönüyor!

0
59 views

Apple yeni hamleyle büyük gündem yarattı. Steve Jobs’un ölümünden sonra yenilikler getirememesi ile eleştirilen ABD merkezli şirket Apple’da teknoloji severleri heyecanlandıracak bir olay yaşandı. Apple’da efsane tasarımcı John Ive geri dönüyor. Efsane isimin gelişiyle birlikte Apple`ın tasarımıyla öne çıkan yeni bir telefon üzerinde çalıştığı söylentilerini ayyuka çıkardı.

Teknoloji sektöründe iki parmak kullanılarak yakınlaştırma hareketinin mucidi olarak bilinen Apple’ın efsane isimlerinden, tasarım gurusu olarak anılan ünlü ismi John Ive işinin başına geri dönüyor. 2015 yılında şirketin tasarım bölümünün başındaki görevinden ayrılan Ive CEO Tim Cook’un görevinin başına geri dönmesi teklifini kabul etti.

Yapılan bu büyük hamlenin ardından, Apple’ın yeni ürünlerinde güçlü bir tasarıma yönelmesi bekleniyor. Apple’dan Business Insider’a yapılan açıklamada, “Apple’ın yeni kampüsünün tamamlanmasıyla birlikte tasarım ekibimiz doğrudan John Ive’ye bağlandı” diye açıklama yapıldı.

Jonathan Ive Kimdir

Sir Jonathan Paul Ive, Apple firmasına yaptığı tasarımlarla ünlenen İngiliz tasarımcı. iPod’dan iPhone’a birçok Apple ürününün tasarımına imza atan Jonathan Ive, firmanın kurucusu olan Steve Jobs tarafından “markanın asıl ruhu” olarak tanımlandı.

Jonathan Ive 1967 yılında Londra’da bir kuyumcu işçisinin oğlu olarak doğdu. Newcastle Politeknik Üniversitesi’nde endüstiriyel tasarım okudu. 1992′de Apple için çalışmaya başladı. Öngörüşlü Steve Jobs’un 1997′de Apple’a geri dönmesi ile ‘Apple baş tasarımcısı’ ünvanını aldı. Şirketin karanlık, önünü göremediği ve hatta iflasın ucundan döndüğü günlerde firmayı kar ettirerek büyük ölçüde belini doğrultmasını sağlayan transparan plastik kasalı iMac’leri tasarladı.

CEVAP VER