Eski Devlet Bakanı Doğan’ın vefatı

0
24 views

Eski Devlet  Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan’ın cenazesi, Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle vakti kılınacak  cenaze namazının ardından, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde 1927’de dünyaya gelen Doğan, ilk, orta ve  lise eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin  Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) bölümünden mezun oldu.

Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesinde Arapça ve İslam ilimleri  üzerinde çalışan Doğan, Ankara bölge vaizliği, Ankara il müftülüğü yaptıktan  sonra Müşavere ve Dini Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din İşleri Yüksek  Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığına 1972’de atanan Doğan, 1975’de diğer  yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle, Türkiye Diyanet Vakfının kurulmasını  sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığından ayrılarak, 1976’da Başbakanlık uzman  danışmanlığı görevini üstlenen Doğan, 1977 seçimlerinde Malatya’dan milletvekili  seçildi. Doğan, bu seçimler sonrasında kurulan hükümette Diyanetten sorumlu  Devlet Bakanı oldu.

 

CEVAP VER