Son dakika: Erdoğan Putin ile Kudüs’ü görüştü

0
73 views

Kudüs krizi ile ilgili çözüm yolları aranmaya devam ediyor. Tavrını ortaya koyan devletlerin yanı sıra olay hakkında sessiz kalmayı tercih eden devletlerde olurken; bu krizde çözücü etkin rol olmak isteyen Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

Telefonda yapılan ikili görüşmenin ana gündem maddesinin Kudüs olduğu Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından öğrenildi. İkili konuya ilişkin son gelişmeler hakkında kritikte bulunuldu.

BM NEZDİNDE TAKİP

İhlas Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre; İsrail daha önce 1980 yılında aldığı Kudüs’ü ilhak kararı almış fakat uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmişti. Bu konuya vurgu yapan Erdoğan, ABD yönetiminin attığı son adımın bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin bu konuyla ilgili aynı görüşleri paylaştığını ifade etti ve ayrıca BM Güvenlik Konseyi nezdinde bu hususların takipçisi olacaklarını belirtti. Telefon görüşmesinde iki lider uluslararası konularda görüş teatisi için yakın temasta olma konusunda da mutabık kaldılar.

KREMLİN DAHA ÖNCE DUYURMUŞTU

Daha önceden de yağılacağı bilinen bu görüşme Kremlin tarafından duyurulmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon konuşması yapacağını, tarafların ABD Başkanı Donald Trumpın Kudüs ile ilgili açıklamasının ardından Orta Doğudaki durumu görüşeceklerini bildirmişti. Öte yandan, Peskov, ABD’nin kararıın Orta Doğu’daki durumu daha karmaşık hale getirecek nitelikte olduğunu söylemişti.

CEVAP VER