Netflix bağımlıları 20 yıl sonra buna benzeyecek

Netflix bağımlıları 20 yıl sonra buna benzeyecek

100
0
PAYLAŞ
Netflix bağımlıları 20 yıl sonra buna benzeyecek
Netflix bağımlıları 20 yıl sonra buna benzeyecek

Koronavirüs karantinası sırasında birçok insan, vakit geçirmek için Netflix’te daha çok zaman harcamaya başladı. TV önünde geçirilen saatlerin artmasına ilişkin yapılan çalışmalar uzun vadede sağlık üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebileceğini gösterdi.

0_JS213321595

İngiltere’de bir web sitesi, uzun saatler Netflix izleyen insanların 20 yıl sonra nasıl görüneceğini göstermek için Hannah ve Eric adında iki model insan yarattı. Modeller hakkında bilgi veren yaratıcı ekip “Obezite, duruş bozukluğu, erken yaşlanma ve gözlerde kanlanma; araştırma sırasında elde ettiğimiz olumsuz etkilerden yalnızca birkaçı” dedi.

Yaratılan modellere göre, sağlıksız görünüme sahip Eric ve Hannah, bu bağımlılıkları nedeniyle bazı cilt sorunları da yaşıyor.

0_JS213321610

Olumsuz etkiler arasında gün ışığı eksikliğinden dolayı saç dökülmesi, erken yaşlanma, uzun saaatler maruz kalınan ekran ışığı nedeniyle gözlerde kanlanma gibi sorunlar da bulunuyor.

0_JS213321606

Öte yandan obezite, varis, bacaklarda form bozukluğu ve kasların çalışmayı unutmasıyla meydana gelen işlevsizlik hastalığı olan ölü popo sendromu da diğer olumsuz etkilerden.

Çok uzun süre oturmak bacak, kalça ve sırt ağrılarına neden olurken pelvik bölgede baskı oluşmasını sağlıyor.

Yaratıcı ekibe göre, fziksel olumsuzlukların yanı sıra uzun saatler TV izlemekten dolayı Erich ve Hanna bazı psikolojik etkiler de yaşıyor.

Araştırmacılar uzun saatler ekrana bakmanın daha az uykuya bağlı olarak depresyon ve kaygı bozukluğu meydana gelebileceğini söylüyor.

0_JS213321600

2018’de altı ay boyunca, her gün sekiz saatini Netflix’te geçiren 26 yaşında bir erkeğe Netflix bağımlısı tanısı konmıştu. Yerel basında çıkan habere göre, adı açıklanmayan bu kişi kendini gerçekliğe kapatarak, uzun bir süre boyunca karşısındaki ekrana kilitlendi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK