Meteoroloji İstanbul için uyardı! Bu gece başlıyor…

Meteoroloji İstanbul için uyardı! Bu gece başlıyor…

Meteoroloji'den alınan son dakika bilgisine göre yurtta hava sıcaklıklığı 4 dereceye kadar artarken, İstanbul'da bu geceden itibaren sağanak yağış görülecek. Yağışın etkisi ile hava sıcaklığından 4-5 derecelik bir düşüş yaşanabilir...

107
0
PAYLAŞ

Meteoroloji’den alınan son dakika bilgisine göre yurtta hava sıcaklıklığı 4 dereceye kadar artarken, İstanbul’da bu geceden itibaren sağanak yağış görülecek. Yağışın etkisi ile hava sıcaklığından 4-5 derecelik bir düşüş yaşanabilir…

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, ülke genelinde bugün havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Düzce ve Bolu çevrelerinin sağanak, Kıyı Ege ile Akdeniz’in kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Düzce ve Bolu çevrelerinin yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Akdeniz’in kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Adana ve Hatay çevrelerinde pus ve sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI ARTACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgarın, genellikle güneyli yönlerden, Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren İç Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Muğla çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı 22
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak yağışlı 18
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20
Adana: Parçalı bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli 26
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20
Samsun: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimleri pus ve sisli 17
Trabzon: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu, sabah saatlerinde kıyı kesimleri pus ve sisli 16
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 12
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 23

ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın parçalı ve az bulutlu geçeceği bölgede, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Sıcaklığın mevsim normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde seyredeceği bölgede rüzgar güney yönünden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 8, Kars ile Ardahan’da 5, Erzurum’da 3 ve Erzincan’da 2 derece ölçüldü. Iğdır’da ise gece en düşük hava sıcaklığı 3 derece olarak kayıtlara geçti.

Gün içinde beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Iğdır ve Erzincan’da 19, Ardahan’da 13, Erzurum’da 12, Kars’ta 11 ve Ağrı’da 6 derece olması tahmin ediliyor.

Kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları ise Erzincan Ergan’da 75, Erzurum Palandöken’de 71, Kars Cıbıltepe’de 63 santimetre kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ile don olayı beklenen bölgede, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli ve dik yamaçlarda çığ tehlikesine karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmasını istedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK