MEB Sınav Takvimi Açıklandı – meb.gov.tr

0
55 views

Ülkemizde sınav sitemlerinin iyileştirilmesi amacı ile çok fazla değişmesinden ötürü herkesin sınav sistemleri hakkında bilgi edinmesi oldukça zorlaşıyor. 2017 yılı içerisinde global sınav ve eğitim seviyelerine ulaşabilmek için yapılan düzenlemelerden bildiğiniz gibi Liselere yerleştirme sınavıda nasiplendi. Liselere yerleştirme sınavına ilişkin soruların dağılımları yayımlandı. Bilindiği gibi 2017 yılında sözde çok büyük eğitimsel reformlar yapılsada 2018 yılında bunun meyvelerini göreceğiz deniliyor. Reformların ne kadar iyi ne kadar işe yaradığı halen merak ediliyor. Sınav sistemlerini değişmesi aynı zamanda tarihleri merak ettiriyor. Liselere giriş sınavlarından tutun ki açık öğretim sınavları hatta motorlu taşıtlar sınavları MEB üzerinden takip edilmektedir. Sınavların telafileri olmadığı için milyonlarca insan bu sınav tarihlerini neredeyse her gün MEB sitesi üzerinden takip ediyor.

MEB tarafından gerçekleştirilen sınavların tarihlerinin yer aldığı takvim açıklandı.

Yapılan Eğitim sisteminde yapılan tüm değişikliklerden ötürü sınav tarihlerinin kesinliği hiçbir zaman belli olamamıştır. MEB in bugün itibari ile yaptığı takvim açıklaması ile sınav tarihleri yayınladı.

Eğitim sisteminde yapılan yeni reformalar yurt dışında yer alana eğitim farklılığımızın giderileceğini düşündürüyor. Sistem değişikliğine gidilmesinin sebebi ülkeler arasında herkesin kendi dilince yapılan PİSA sınavı olabilir. PİSA sınavı içerisinde almış olduğumu düşük dereceler neredeyse dünya sıralamasında en sonlarda yer aldığımızı gösterir durumda. PİSA sınavı şu zamanlar Emin ÇAPA adı ile çok fazla duyuluyor. PİSA sınavının sonuçlarını TEDx konuşmasında açıklayan Emin ÇAPA’nın adı artık PİSA ile anılmaya başlandı.

MEB’in yapmış olduğu sınavların yer aldığı sınav takvimi bu adreste yer alıyor.

CEVAP VER