Liselere giriş sınavı MEB takvimi açıklandı – meb.gov.tr

0
75 views

Ülkemizde sınav sitemlerinin iyileştirilmesi amacı ile çok fazla değişmesinden ötürü herkesin sınav sistemleri hakkında bilgi edinmesi oldukça zorlaşıyor. 2017 yılı içerisinde global sınav ve eğitim seviyelerine ulaşabilmek için yapılan düzenlemelerden bildiğiniz gibi Liselere giriş sınavıda nasiplendi. Liselere giriş sınavına ilişkin soruların dağılımları yayımlandı. Sınav sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşuyor. Sınava ilişkin değişikliklerden biriside ismi oldu denilebilir eski adı ile Liselere giriş sınavı olarak bilinen sınav artık Liselere giriş sınavı (LGS) olarak biliniyor. Daha önceki haberimizde sınav sorularını ve örneklerini sizlere açıklamıştık soru örneklerine buradan ulaşabilirsiniz. Orta öğretim öğrencilerin merakla beklemiş olduğu bir diğer konu ise sınavın ne zaman olacağı.

MEB tarafından gerçekleştirilen Liselere giriş sınavı tarihleri açıklandı.

Yapılan Lise sınavı değişiklilerinden sonra sınav yaparak öğrenci alacak olan fen, anadolu, sosyal bilimler liseleri için Liselere giriş sınavı tarihlerini yayınladı.

Açıklamaya göre yapılacak olan Liselere giriş sınavı “Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm“ olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap kağıdı verilecek. Sınav 2 Haziran 2018 saat 10:00’da tarihinde yapılacak. Sınav süresi MEB’in açıklamasın göre 70+60 ile 135 dakika olacak. Sınav içerisinde çoktan seçmeli olarak 90 soru yer alacağıda açıklamaları arasında yerini alıyor.

Liselere geçişte düzenlemeler getirilen yeni sınav nasıl yapılacak gibi sorular akılları kurcalıyordu.

Liselere geçiş sınavı takvimi için MEB tarafından yapılan açıklama burada yer alıyor.

Liselere geçiş sınavı takvimi için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER