Liselere Giriş Sınavı (MEB LGS) Sınav Örnekleri Açıklandı – meb.gov.tr

0
77 views

Ülkemizde sınav sitemlerinin iyileştirilmesi amacı ile çok fazla değişmesinden ötürü herkesin sınav sistemleri hakkında bilgi edinmesi oldukça zorlaşıyor. 2017 yılı içerisinde global sınav ve eğitim seviyelerine ulaşabilmek için yapılan düzenlemelerden bildiğiniz gibi Liselere giriş sınavıda nasiplendi. Liselere giriş sınavına ilişkin soruların dağılımları yayımlandı. Sınav sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşuyor. Sınava ilişkin örnek sorular MEB resmi sitesi üzerinden herkesin kolayca ulaşabilmesi için yayımlandı.

Sınav değişiklikler yapıldığından beri Orta öğretim öğrencilerin sürekli olarak soru tiplerini merak ediyordu. MEB sitesinde yayınlanan örnek soruları orta öğretim öğrencilerinin akıllarındaki sorulara cevap niteliğinde.  İşte Lise giriş sınavına ilişkin örnek sorular…

Yapılan Lise sınavı değişiklilerinden sonra sınav yaparak öğrenci alacak olan fen, anadolu, sosyal bilimler liseleri için Liselere giriş sınavı örnek soruları yayımlandı.

Açıklamaya göre yapılacak olan Liselere giriş sınavı “Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm“ olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap kağıdı ile 2018’in Haziran ayında yapılacak. Sınav süresi MEB’in açıklamasın göre 70+60 ile 135 dakika olacak. Sınav içerisinde çoktan seçmeli olarak 90 soru yer alacağıda açıklamaları arasında yerini alıyor.

MEB LYS için açıklanan sınav derslerinin soru dağılım aşağıdaki gibi:

SÖZEL BÖLÜM (75 dakika) SAYISAL BÖLÜM (60 dakika)
Türkçe 20 Matematik 20
T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 Fen Bilimleri 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil 10
TOPLAM 50 TOPLAM 40

 

Bu yeni sistem ile öğrenclerin daha hedefli kariyer çalışması yapabileceği ön görülüyor. Bir bakıma işsizlik ve mutsuz insan oranının da düşeceği düşünceler arasında. Bu hedefleme ile öğrencilerin ileride kazanmak istedikleri becerilere yönelik okulları seçmelerinin daha kesin olacağı düşünülüyor.

 

Örnek sorular (Sözel) için tıklayınız…

Örnek sorular (Sayısal) için tıklayınız…

CEVAP VER