Eski Yemen Cumhurbaşkanı Öldürüldü! Ali Abdullah Salih Kimdir?

Ulusal gündemle ölümü ile meydana gelen Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Salih Abdullah Kimdir ? Husiler Ali Salih Abdullah'ı neden öldürdü ?

0
51 views

 

Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah öldürüldü. Yemen’in eski devrik lideri aşiretlerin desteği ile 1978-2012 yılları arasında 34 ülkeyi yönetmişti. Kendisine karşı yapılan gösterilerin ardından Arabistan’a kaçan Ali Abdullah iktidarını Abdrabbuh Hadi Mansur’a bırakmıştı.

Husiler tarafından öldürüldüğü bildirilen eski devlet başkanının ölüm haberlerini Salih’e yakın kaynaklar ve dünya kamuoyu da doğruladı. Olayın basında geniş yer bulmasının ardından kullanıcılar sosyal medyada “Libya’nın devrik lideri Kaddafi gibi öldürüldü” yorumları yaptılar.

Ali Abdullah en son koalisyons “Ablukayı kaldırır ve saldırıları durdursanız yeni bir sayfa açmaya hazırım” diyerek anlaşma talebilnde bulunmuştu. Fakat Husiler bugün Salih’in evine saldırı düzenlediklerini duyurdu. Ardından gelen açıklamada ise öldürüldüğü açıklandı. Sosyal medya ve ajanslar Salih’in cansız bedeninin fotoğraflarını yayınlarken Reuters’ın son dakika şeklinde geçtiği haberde ise Husiler, Salih’in öldürüldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan’da yayın yapan al-Arabiya televizyonu da eski başkana yakın kaynaklardan ve partisinden elde edilen bilgilerde Slih’in başkent Sana’daçatışmada öldüğü iddia edilmişti. Husilerin yaptığı açıklamada ise Salih’in bazuka ve silahlı saldırı sonrasında öldüğü belirtildi. Saldırının Salih’in otomobiline düzenlendiği kaydedildi.

Ali Abdullah Salih Kimdir ?

21 Mart 1942’de Yemen’in Başkenti Sana’da dünyaya geldi. Ailesi Sanhan aşiretine mensuptu. Yemen’in iki ayrı devlet olduğu dönemde 1978 ile 2012 arasında Yemen Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Yemen’de en uzun devlet başkanlığı görevinde bulunan Salih, döneminde Kuzey- Güney olarak iki ayrı yönetim halinde olan Yemen’i 22 Mayıs 1990 yılında tek devlet olarak birleştirdi.

Yemen’de 1999 yılında yapılan doğrudan seçimlerde ülkenin ilk seçilmiş devlet başkanı oldu. Arap Baharıyla başlayan toplumsal hareketlilik sonucu 25 Şubat 2012’de görevinden istifa etmişti. Salih, 2014’te uluslararası kabul görmüş meşru hükümete karşı İran yanlısı Husilerle işbirliği yapmıştı ancak bir süredir devam eden anlaşmazlık geçen cumartesi şiddetli çatışmalara dönüşmüştü.

Husiler Kimdir ?

Yemen ile Suudi Arabistan sınırında bulunan Sada kent merkezinde yaşayan Husiler önceleri, Hz. Muhammed’in torunları olan ilk 5 İmam’ı (Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, İmam Zeynelabidin ve İmam Zeyd) meşru İslami önder kabul eden ancak Sünni Müslümanlar ile teorik ve pratik alanda çatışmayan Zeydi mezhebine mensup.

Sana Üniversitesi Eğitim ve Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmed Muhammed Dağşi, Zeydi Mezhebi’nin genel görüşleri arasında yer almayan “Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ı Hz. Ali’den önce halife oldukları için suçlu ya da kâfir görmek” gibi aykırı görüşlere sahip olan Carudiye ekolüne mensup olan Husi lideri Bedreddin Husi’nin, İran’ın Kum kentinde ve Lübnan’da gördüğü ilahiyat eğitimi sonucu 12 İmam Şii mezhebini kabul ettiğine dikkati çekiyor. Dağşi, Husi hareketinin ideolojik açıdan Yemen’deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak İran yönetimiyle paralel bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmesinde bulunuyor.

Yemen’in en büyük Zeydi otoritesi şeklinde anılan İmam Kadı Muhammed İsmail Amrani’nin yanı sıra İmam Maciduddin Mueydi, Muhammed el-Mansur, ve Dr. Murtaza Mahatvari, Muhammed Abdulazim el-Husi gibi Zeydi otoritelerin “gayrimeşru” ilan ettiği Husi Ensarullah hareketi Yemen Alimler Birliği tarafından da “fitne çıkarmak” ile itham edilmişti.

CEVAP VER