Çarşaflar Ne Zaman Değiştirilmeli

0
54 views
beautiful girl sleeps in the bedroom

Sağlıklı bir insan için günde ortalama 6 ile 8 saat arasında uygu gereklidir. Hal böyle olunca günlük vaktimizin -hayatımızın- 3’te birini yatakta geçirmekteyiz.

Harcanılan vakite bakıldığında yatak temizliği bir insan için büyük önem taşıyor. Bu konu hakkında araştırma yapan New York Üniversitesi’nden mikrobiyolog Philip Tierno bu alanın temizliği ile ilgili bir açıklama yaptı . Tierno’ya göre kullandığımız çarşafları yeterince sık değiştirilmediğimizde yatağımız bakteri ve mantarlarla dolu bir “botanik bahçesine” dönüşebilir. Peki yatak takımlarımızı veya çarşaflarımızı ne zaman değiştirmeliyiz.

Business Insider’ın sorularının yanıtlayan Mikrobiyolog; yastık, nevresim ve çarşaflarda bulunan mikroskobik bakterilerin hastalıklara yol açabileceğinı vurguluyor. Bu hastalıkları önlemek için ise çarşafları haftada bir gün yıkamak şart.

1 YILDA 118 LİTRE TER

Yapılan bilimsel araştırmalarda sağlıklı bir insan 1 yılda ortalama 118 litre ter atıyor. Ortamda bulunan sıcak ve rutubet durumunda ise ortaya çıkan nem mantarların üremesi için uygun bir ortam teşkil ediyor.

Yatak takımlarında oluşan mantarlar ile ilgili yapılan bir araştırma da ortaya çarpıcı veriler çıkartıyor. 1,5-20 yıllık bir kuş tüyü yastok birt ile 17 tür mantar bulunduruyor. Ayrıca insanlar uyku ve dinlenme anında attıkları ter, salya, deri döküntüsü, vajinal ve anal sıvıların ortaya çıkardığı yabancı mikroblarla da savaşmak zorunda kalıyor.

New York Üniversitesi’nden mikrobiyolog Philip Tierno’ya göre bu durumların insan sağlığına zarar verebileceğini belirtirken “Alerjiniz yoksa bile, vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir” diyor.

CEVAP VER