BM’den Flaş Kudüs Kararı!

0
70 views

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) Trump’ın Kudüs kararı ile ilgili 8 Aralık’ta toplanacak. Bilindiği üzere Donald Trump dün kamu oyuna bir açıklama yaparak Kudüs’ü artık İsrail’in başkaneti olarak tanıyacağını belirtmişti.

Bu olayın ardından dünyanın dört bir yanında ki ülkelerden farklı sesler yükseldi. BM ilk yaptığı açıklamada ‘iki devletli çözüm’ vurgusu yapmıştı. Konuyla ilgili sıcağı sıcağıda ilk açıklamauı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı. Genel Sektereler Trump
‘ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması açıklamasına ilişkin “Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Kudüs’ün, insanların kalbindeki yerini anladığını dile getiren Guterres, “Yüzyıllardır böyle oldu ve böyle olacak. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki iki devletli çözümün herhangi bir alternatifi yoktur. B planı yoktur.” vurgusu yaptı.

TRUMP KUDÜS İLE İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

BD Başkanı Donald Trump, dün merakla beklenen konuşmasında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurdu.

NETANYAHU : BEKLEYEN PEK ÇOK ÜLKE VAR

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz gün Trump’ın ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanımasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. ABD’nin kararını takip edeceklerini belirten Netanyahu; aynı kararı alacak diğer ülkelerle de temas halinde olduklarını söyledi. Açıklamalarında farklı iddialarda bulunan İsrail Başbakanı Netanyahu, birçok diğer ülkenin de elçiliklerini Kudüs’e taşıyacağını iddia etti.

İSRAİL’DEN BARI ŞERİA’YA ASKERİ SEVKİYAT

Öte yandan AFP haber ajansı İsrail ordusunun Batı Şeria’ya askeri sevkiyat yaptığını duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Askeri durum analizi doğrultusunda, çok sayıda taburun Batı Şeria bölgesine sevk edilmesi kararlaştırıldı” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER