Azez Suriye’nin neresinde? İşte, haritadaki konumu! (Afrin Operasyonu)

0
79 views

Afrin Operasyonu, bir diğer adıyla Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili başlatılan tüm çalışmaları yakından takip eden, yürütülen operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar tarafından, ”Azez nerede, Azez’in harita üzerindeki konumu, Azez, Suriye’nin neresinde” gibi merak edilen tüm soruları yanıt aranmak üzere sorgulamalarına hız kazandırdı. Afrin Operasyonu için konum itibariyle önemli bir yerde bulunan ve gerçekleştirilen operasyon için güvenli geçiş alanı sağlamasına fırsat sağlayan Azez nerede? İşte, kamuoyunun Afrin Operasyonu (Zeytin Dalı Harekatı) sonrasında merakla araştırdığı kritik nokta ilan edilen Azez bölgesinin harita üzerindeki konumu…

AZEZ NEREDE?

Azez, Halep iline bağlı bir yerleşim merkezi olarak tanımlanmaktadır.

Azez’de yaşayan kesime bakılacak olursa bunları yoğun bir biçimde; Kürtler, Türkmenler ve sünni müslüman olan Araplar oluşturmaktadır.

Azez’in bulunduğu nüfusu inceleyecek olursak, kent merkezinde 50 bin, köyleriyle birlikte ise 100.000’e yakın bir nüfusu olduğu görülmektedir.

Tarihsel açıdan ele alındığında, 1125 yılında Selçuklular ile Haçlılar arasında çıkan Azez Muharebesi’nin geçtiği yer olarak bilinmektedir.

2011 yılında Azez bölgesinde Kuzey Fırtınası adlı bir grup kuruldu. Kuzey Fırtınası grubu, Azez bölgesindeki savaşçılardan oluştuğu için kısa süre sonra rejim ile çatışmaya başladı.

Ayaklanmaların ortaya çıkmasıyla birlikte Azez halkı, rejimin karşısında cephe almaya başladı.

2012 yılında Azez bölgesi, Suriye İç Savaşı esnasında muhalifler tarafından ele geçirildi.

Azez bölgesinde, şehrin yarısı Özgür Suriye Ordusu, diğer yarısı ise İslami Cephe liderliğindeki Kuzey Fırtınası Tugayı kontrolü altındadır.

İŞTE, AZEZ’İN HARİTA ÜZERİNDEKİ KONUMU…

CEVAP VER