Dolar Düştü Borsa Yükseldi!

0
46 views

TL karşısında güne değer kazanarak başlayan Dolar, Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından hızla düşüse geçti. Doların düşme eğilimi gösterdiği saatlerde ise Borsa İstanbul günü sert bir artışla kapattı.

Bugünkü konuşmasında yatırımlarını ve birikimlerini yurt dışına çıkaranlar ile ilgili yaptığı sözlerine açıklık getiren Erdoğan’ın bu hareketinin ardından Dolar 3.8868 TL, Euro ise 4,5971 TL seviyesine kadar geriledi. Borsa İstanbul ise BİST 100 endeksi açıklamanın ardından yükselişe geçerek 105 bin seviyesinin üzerini gördü. Endeks günü (%1,60) 1.655,89 puan artışla 105.214,87 puandan kapattı, İşlem hacmi ise 4,99 milyar TL oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMASINDA NELER VAR?

Bugün Ak Parti Genel Merkezinde konuşan Erdoğan’ın programında “Engelleri Aşanlar 2017” vardı. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara açıklık getiren Cumhurbaşkanı;

“Dün bazı sinyalleri aldığımı belirtim. Önce orayı düzeltelim. Malvarlığını başka ülkelere kaçıranların bulunduğunu söylemiştim. Farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. İsteyen herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır. Yurtdışından yatırımcı çekmenin yanında yurtdışına yatırım yapan da bir ülkeyiz. Yatırım için yurtdışına kaynak götürene, ihracat arayışı içinde olana, ticaret yapana asla sözümüz yoktur, olamaz.

Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebim veya talimatım söz konusu değildir. FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleri ile iltisaklı oldukları için paralarıyla beraber bu ülkedeki kaynakları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Bunu söylüyorum. Onlarla ilgili nefes tüketmeye de gerek duymuyorum. Benim söylediğim, ülkemizin diğer saldırıların yanı sıra ekonomik olarak da baskı altına alınmaya çalışıldığı şu dönemde işadamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemeleri gerektiğidir. İş adamlarımız, şayet bu dönemde Türkiye ekonomisine sahip çıkmayacaklarsa soruyorum ne zaman çıkacaklar?” dedi.

DÖVİZLERDE SON DURUM NE ? DOLAR ve EURO KAÇ TL ?

Amerikan Doları (USD) – Alış Değeri : 3,8754 Satış Değeri 3,8773
Euro (EUR) – Alış Değeri : 4,5998 Satış Değeri 4,6030
İngiliz Sterlini (GBP) – Alış Değeri : 5,2217 Satış Değeri 5,2276
İsviçre Frangı (CHF) – Alış Değeri : 3,9349 Satış Değeri 3,9377
Kanada Doları (CAD) – Alış Değeri : 3,0565 Satış Değeri 3,0586

CEVAP VER