Gürcistan Cumhurbaşkanı Tutuklandı

0
63 views

Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı, Amerika’nın Odessa bölgesinin eski valisi ve Yeni Güç Hareketi lideri olan Mikheil Saakaşvili, tutuklanarak geçici gözaltı tesisine yerleştirildi. Saakaşvili’nin yüzlerce taraftarı Kiev’de “Yaşasın Ukrayna, Kiev Kalk” sloganları ile protestolar yapıyorlar. 5 Aralıkta Kiev’de gözaltına alınan Saakaşvili taraftarları yardımıyla serbest bırakıldı. Saakaşvili’nin gözaltına alınamasının sebebi olarak Ukrayna’da darbe girişiminde bulunmasından ötürü suçlanıyor.

Daha önceden bildiğiniz gibi Saakaşvili’nin avukatı olan Ruslan Çernolutskiy, gazetecilere yapmış olduğu açıklamasında, müvekkili olan Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin başkent Kiev’de gözaltında tutulduğu nezarethanede açıklık grevi yaptığını söyleyerek gündemi sarsmıştı. Ruslan Çernolutskiy mahkemenin müvekkiline 60 günlük tutukluluk süresi vermesi durumunda, Saakaşvili’nin açlık yapmış olduğu açlık grevini sürdüreceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin avukatı Ruslan Çernolutskiy müvekkili için temyiz öngörüyorum dedi.

Sosyal medya sayfasında olayla ilgili yazılı açıklama yapan Ukrayna genel savcısı Yuri Lutsenko, “Saakaşvili, Kiev’deki Otradnoye Caddesi’ndeki kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Tutuklu Kiev’de bulunan Mikheil Saakaşvili’nin geçici bir gözaltı tesisine yerleştirildiğini ve bundan sonra, ilgili soruşturma eylemleri ve mahkemeye temyiz öngörülüyor.”

CEVAP VER